Český filharmonický sbor Brno v příštích čtyřech letech od města na svoji činnost dostane 20 milionů korun. Ročně to bude pět milionů korun, uvedl v úterý primátorův náměstek Matěj Hollan z hnutí Žít Brno.

Podle Hollana chce město podpořit nejlepší české pěvecké těleso, které dostává čím dál méně peněz od státu. To ohrožuje jeho existenci.

Pět milionů město sboru dalo už loni, za bývalého vedení činila roční podpora méně než milion.

Sbor o 80 členech není příspěvkovou organizací ani obecně prospěšnou společností. Podle svého hudebního ředitele a sbormistra Petra Fialy ročně hospodaří s rozpočtem okolo 30 milionů korun.

"Loni nám skoro polovinu rozpočtu pokryly dotace, zbytek musíme vydělat vlastní koncertní činností u nás i v zahraničí. U klasické hudby je to zázrak. Musíme proto koncertovat, kde se dá. Ročně máme kolem stovky vystoupení a je to na hranici možností," řekl Fiala.

Podle něj loni sboru 6,5 milionu korun poskytl Jihomoravský kraj, pět milionů město a 2,5 milionu korun ministerstvo kultury.

"Město nám dříve dávalo ročně 900 tisíc, což bylo kritické. S novým vedením města se to ale zlepšilo. Na druhé straně ale dostáváme méně z ministerstva kultury. Dříve nám dávalo až pět milionů, nyní je to jenom 2,5 milionu korun," řekl Fiala.

O vyšší podporu od státu sbor usiluje už delší dobu, ale neúspěšně. Proto se rozhodlo pomoct město.

"Český filharmonický sbor je nejlepší české pěvecké těleso, které nás dobře reprezentuje. Stát se k němu chová velmi macešsky a jeho příspěvky klesají. Proto hrozilo, že by sbor mohl přestat existovat. Nechtěli jsme o něj přijít," doplnil Hollan.

Peníze půjdou na mzdy, přepravné a náklady spojené s koncerty.

Český filharmonický sbor Brno vznikl v roce 1990. Zaměřuje se především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období.