Zástupci členských zemí EU, europarlamentu a Evropské komise se v noci na středu shodli na podobě poplatků, které si od června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb. Jak v tiskové zprávě připomněl místopředseda komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip, na své místo zapadl poslední dílek skládačky, která umožní ukončit v EU platby zákazníků za roaming k 15. červnu.

Už loni na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi Evropské unie snížily a v červnu mají v zásadě zmizet úplně. Věc se už pro některé politiky v unii stala tématem, na kterém se snaží demonstrovat konkrétní přínosy EU pro občany členských zemí. Středeční dohodu vyjednávačů ještě musí formálně potvrdit členské země a europarlament.

Pokud dohoda začne platit, přinese podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martina Drtiny koncovým spotřebitelům citelné snížení nákladů na telefonování z dovolené či zahraničních cest. Současně budou zavedeny podmínky, které zabrání zneužívání těchto změn v roamingu. Pro operátory to potom znamená konec období nejistoty, jak budou nová pravidla vypadat.

"Jestliže tuzemští operátoři zavedou neomezené datové tarify nebo na těch současných významně zvýší datový objem, pak jim nová pravidla dávají možnost žádat regulátora o souhlas s uplatňováním příplatků v těch případech, že by to začalo ohrožovat jejich domácí cenové modely," doplnil Drtina.

Dosažený kompromis tedy znamená od 15. června pro velkoobchod strop na 0,032 eura za minutu volání a 0,01 eura za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura za gigabite dat, která se bude postupně v pěti letech snižovat až na 2,5 eura za gigabite dat od ledna 2022 (6,0 eura leden 2018, 4,5 eura leden 2019, 3,5 eura leden 2020, 3,0 eura leden 2021).

Podle operátorů se roamingová regulace přenesla prakticky výhradně na úroveň politických debat, které nerespektují ani jednotlivá doporučení národních regulátorů, a dokonce ani doporučení evropského regulátora BEREC.

"Dosavadní návrhy týkající se cenových stropů považujeme obecně za nepřiměřené, neboť nezaručí pokrytí všech velkoobchodních nákladů, které jsou spojené s roamingem. Při nízké úrovni velkoobchodních poplatků v kombinaci s modelem 'roam like at home' a zcela nedostačující politikou přiměřeného užívání se navíc reálně otevírá riziko permanentně roamujících SIM karet. Na tuto skutečnost operátoři marně upozorňovali od začátku," řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

"Komise dospěla k závěru, že férová velkoobchodní cena dat napříč Evropskou unií je zhruba 208 korun za jeden gigabyte. Maloobchodní reálné ceny spotřebovaných dat v ČR jsou nicméně nižší než je evropský průměr, a proto ČTÚ minulý týden konstatoval, že férová velkoobchodní cena za gigabyte dat v České republice musí být maximálně 150 korun," informoval tiskový mluvčí operátora O2 Hany Farghali.