Galerie hlavního města Prahy uspořádala výstavu fotografa Karla Kuklíka. Koná se u příležitosti jeho 80. narozenin.

Přehlídka se jmenuje Fotografický dialog s krajinou, v Domě fotografie v pražské Revoluční ulici bude otevřena do 14. května.

Příroda a krajina jsou hlavní náplní Kuklíkovy tvorby. Podle kurátorky Pavlíny Vogelové je sice výstava postavena na dialogu s krajinou, ta však může mít přenesené významy a metafory. Expozice začíná fotografickými záznamy krajiny města.

Karel Kuklík, jenž začal fotit okolo roku 1955, byl podle kurátorky v 60. letech úzce spjat s tehdejším výtvarným prostředím.

Pohyboval se v okruhu historiků a teoretiků, jako byli Miroslav Lamač, Jan Koblasa, Aleš Veselý, Jiří John, Eva Kmentová či Emila Medková a Mikuláš Medek.

Kuklík fotografoval umělecká díla, ateliéry i portréty umělců. "Pro Kuklíka toto období představuje silně koncentrovanou a soustředěnou práci, absolutní ponor do fotografie," tvrdí kurátorka.

Výstava začíná snímky, které zachycují "krajinu města", detaily městského prostředí, sakrální tematiku hřbitovů, náhrobků.

"Fotografický hledáček zaměřuje na městský půvab omšelosti a chátrání, na stavy uvnitř imaginárního času města, dvorů i věcí obyčejných," říká Vogelová o Kuklíkových prvních snímcích na výstavě. Podle ní jsou unikátní a patří k tomu nejlepšímu v historii české fotografie.

V prvním patře výstavy, která z pohledu návštěvníka zahrnuje náročných více než 200 snímků, je podle kurátorky "krajina umění". Zahrnuje momentky z uměleckého prostředí, podle Vogelové jsou stejně jako předchozí snímky dokladem autorova introvertního přístupu ke světu, jeho vnímání i vidění světa.

Celoživotně se Kuklík kromě pražských ulic zajímá také o krajinu na Šumavě či Třeboňsku. Krajina se pro něj stala osobním manifestem, dodává kurátorka.