Jaké knihy teď zrovna máte na nočním stolku?

Momentálně stolek nemám, protože na jeho místě stojí dětská postýlka. Pod postelí mám ale knihu, která inspirovala hlavní téma letošního festivalu Jeden svět − Umění spolupráce od Jana Zálešáka. Popisuje období od 90. let, kdy různá umělecká díla vznikala kolektivně, do tvorby se zapojovaly i celé komunity. Tento postup je jednou z možností, jak měnit svět k lepšímu, nechat se inspirovat, a hlavně sdílet zkušenosti s ostatními.

Máte oblíbeného autora, k jehož textům se vracíte?

Nejsem vracející se typ, spíš čekám na nové knihy a ráda je také doporučuji. No a letos jsem věnovala více než polovinu svých knih a teď se z nich budou těšit noví čtenáři v různých knihovnách. Nicméně díky dceři se teď často vracíme k jejím knížkám − například k leporelu Mommy, Mama and Me, které ukazuje, co se děje v rodinách, kde jsou dvě matky. A překvapivě to není nic senzačního: starají se o děti, připravují snídani, hrají si, chodí na výlety…

Co jste sama četla, když jste byla malá holka?

Po pravdě − vůbec si nevzpomínám. S výjimkou referátu, který jsem měla ve škole o Boženě Němcové. Přečetla jsem si o ní a poprvé jsem přemýšlela o kontextu života spisovatelů a hlavně o tom, jak to měly autorky mnohdy těžší.

Kterou knihu si ještě určitě musíte přečíst?

Můj rok se dělí na půlroční období, kdy nečtu a jen se dívám na dokumentární filmy přihlášené do festivalu, a na půlku, kdy chodím do kina a čtu to, co jsem si za ten předchozí půlrok pořídila. Jsem velká fanynka vydavatelství wo­-men, doufám, že již brzy si detailně projdu jejich poslední počin − knihu Černé roky, která představuje fotografie a deníky významné fotografky Libuše Jarcovjákové. V knihovně jsem také několikrát prodlužovala výpůjčku Modern Families − Parents and Children in New Family Forms od socioložky Susan Golombokové. Je to aktuální kniha o současných formách rodiny, od lesbických matek přes matky samoživitelky až po rodiny, kde se děti narodí díky dárcovství vajíček nebo spermií. A naprosto mě také nadchla kniha od Zuzany Fuksové Cítím se jako Ulrike Meinhof, která je plná statusů a tweetů. Skvělé čtení.

S kterým autorem byste ráda zašla někdy na víno?

S Jackem Halberstamem, který vystupujei jako Judith Halberstam, protože mě jeho kniha Female Masculinity ovlivnila nejen v tom, jak sama sebe vnímám, ale i v tom, jak vidím svět rozdělený na "mužské" a "ženské" a jaké kvality a očekávání jsou s tím spojeny. A nad tou sklenkou bych se ho/jí ráda zeptala, kdy už nastane doba, že bude jedno, jestli je někdo muž, anebo žena.

A s kterou autorkou byste si dokázala povídat po celý desetihodinový let?

Určitě se Susan Sontagovou, která byla inspirující spisovatelkou, ale i lidskoprávní aktivistkou. O čem bychom si tak dlouho povídaly? O životě.

jarvis_58c14b05498e7055000a9323.jpeg