Ostrava se vždy na přelomu roku díky akceleračnímu programu Green Light stává inkubátorem pro začínající podnikatele. Odborná porota a hlavní investor tentokrát v rámci únorového finálového večera ocenili shodně dva start-upy – cyklostan, který se napíná přímo na bicykly, a ChemLight – futuristické osvětlení v podobě kapaliny, která reaguje na UV záření a proměňuje se z čiré na barevnou.

Za jeho tvůrci Denisem Havlenou a Jakubem Špačkem se proto vydávám do centra moravskoslezské metropole. Kavárna Daniel, v níž máme schůzku, leží nedaleko opuštěného Dolu Jindřich. Vcházíme do podniku skrytého ve druhém patře starého činžovního domu, v prostorách bývalého bytu, z nějž dýchá atmosféra bohémských večírků 30. let. Oba mladíci sem chodí často, brzy ale budou provozovat vlastní bar – na pražských Vinohradech, s osvětlením založeným na kapalině, s níž vyhráli startupovou soutěž.

Chemie si rozumí s designem

Se svítící kapalinou, která reaguje na UV záření a díky níž vzniklo futuristické osvětlení ChemLight, se čtyřiadvacetiletý student biofyziky Denis Havlena setkal ve školní laboratoři. "Ukázal jsem Jakubovi fotky a jeho napadlo experiment rozšířit," vzpomíná. Díky studentovi eurosprávy Jakubu Špačkovi tak vznikl nápad vyrobit skutečné kapalné osvětlení. V ChemLightu tedy dvojice spojila chemii, design a praktické využití.

"Lampičku se svíticí kapalinou je potřeba zapojit do elektřiny," vysvětlují tvůrci. Nad kapalinou je připevněná malá LED UV dioda, na kterou chemikálie v kapalině reagují, zabarví se a září odstíny červené, zelené i modré. Dvojice pracuje i na bílé variantě, která by měla vydávat největší světlo využitelné například na nočních stolcích či u počítače.

Autoři projektu ChemLight Denis Havlena (vpravo) a Jakub Špaček.

Když na ChemLightu začala dvojice pracovat, oba dokončovali bakalářské studium a přemýšleli, v jaké oblasti začnou podnikat, aby je to bavilo a uživilo. "Samozřejmě jsme chtěli vymyslet něco originálního a úplně nového, protože tak člověk nejrychleji prorazí. Takhle jednoduché to v praxi není, ale dobrý nápad je vždy to hlavní," vysvětluje Jakub Špaček, který ve svítící kapalině vidí velký potenciál.

Nejdříve se pustili do výroby malých svítidel s LED diodami. Studovali informace o dostupných chemikáliích, zkoušeli je kombinovat a měnit jejich koncentraci v roztocích. "Nejdřív jsme kapalinu zkoušeli nasvěcovat v koupelně. A ono to fungovalo," vzpomínají a dodávají, že trvalo přibližně tři čtvrtě roku, než přišli na správná pravidla míchání a koncentrace chemikálií v kapalině.

Do pražského baru i do amerických hotelů

První prototypy lampiček byly vyrobené z chemických baněk, kde se nacházela samotná kapalina. "Tenkrát jsme ještě chtěli vyrábět kompletně celá svítidla, protože si myslím, že pro design máme cit," říká Jakub Špaček. Sestavili proto pár kusů, které prodávali na designových výstavách.

"Jenže jsme zjistili, že abychom se udrželi, byla by potřeba nejen obrovská investice, ale rovněž zapojení dalších návrhářů a designérů," vysvětluje Denis Havlena. Od původního nápadu proto upustili a svou technologii nabízejí firmám, které mají prostředky na kompletní výrobu osvětlení a mohou ho také zapojit do svých produktů.

Na snímku autoři projektu ChemLight Denis Havlena (vlevo) a Jakub Špaček

Nyní budou Havlena a Špaček jednat o možné spolupráci s nadnárodní společností Lasvit, jež se zabývá výrobou a instalací designových svítidel na zakázku do prestižních hotelů a konferenčních sálů. Zaměřuje se převážně na Blízký východ, Asii, Evropu a Severní Ameriku. "Když naši svítící kapalinu vidíte na něčem designově dotáhnutém, udělá určitě mnohem větší efekt než v počítačové simulaci a má mnohem větší potenciál se následně prodat," konstatuje Jakub. 

V nejbližší době mladíci opustí Ostravu a usadí se v Praze, kde otevřou vlastní bar na Vinohradech. "Celé jeho osvětlení bude založené na principu svítící kapaliny, který je zároveň velmi úsporný oproti klasickým zářivkám – ledky mají velmi malou spotřebu energie a zdroj nemusí být tak silný, protože tam probíhá chemická reakce," popisuje Havlena. Světla umístí na každý stůl i po stěnách a klub bude sloužit zároveň jako showroom, kde si potenciální investoři a obchodní partneři budou moci technologii prohlédnout naživo. 

Nápadů máme ještě spoustu

Projekt ChemLight sklidil už v průběhu ostravského podnikatelského inkubátoru velké ohlasy. Know-how drží dvojice v tajnosti, přesto si nápad porotu a investora akcelerátoru Green Light získal a podnikatelé si ze závěrečné Startup Show odnášeli dvakrát 25 tisíc korun.

O účasti v akceleračním programu přemýšleli už minulý rok. "Teoreticky jsme se přihlásit mohli, ale chtěli jsme nejdříve znát odezvu od zákazníků. Proto jsme nejdřív objížděli výstavy a zkoumali, jestli je o projekt vůbec zájem," vysvětluje Denis Havlena.

Za největší přínos soutěže považují oba setkání s motivujícími lidmi, kteří na rovinu řeknou, co si o kterém projektu myslí, a dokážou lidi dál nasměrovat. "Člověk si uvědomí spoustu věcí ohledně právní i obchodní stránky. Také začne vnímat zákazníka, což mnozí zpočátku vůbec nedělají," shrnuje Jakub Špaček.

Nad projektem momentálně tvůrci tráví téměř každý den. "Vždycky je nějaká možnost, že to nevyjde. Když nevyjde svítící kapalina, tak zkusíme něco jiného. Co se týče propojování chemie, designu a užitku v běžném životě, nápadů máme ještě spoustu," dodávají.

Na snímku autoři projektu ChemLight Denis Havlena (vpravo) a Jakub Špaček