Obětí "chlebové války", kterou nedávno vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro pekařům, se stalo již přes dvacet pekáren v Caracasu. Režim je zabavil, protože jejich majitelé neplnili vládní nařízení. Zásahy socialistické vlády do zásobování ale podle španělského listu ABC zhoršují beztak hlubokou potravinovou krizi.

"Před pekárnami se už netvoří fronty, protože chleba prostě není," řekl listu ABC obyvatel Caracasu. Chléb se v poslední době stal v zemi nedostatkovým zbožím. Kromě dvacítky pekáren obsazených v Caracasu vládními zásobovacími výbory začínají i sami majitelé dalších pekáren své provozovny zavírat. Nemají totiž z čeho péct. Od státu dostávají přiděleno stále méně mouky a chléb musí prodávat za státem regulované ceny.

Situaci někteří pekaři řeší tak, že pečou více jiných výrobků, u nichž cena regulovaná není, aby nemuseli zavřít živnost. Minulý týden zatkly úřady čtyři pekaře za to, že pekli příliš mnoho croissantů a čokoládových řezů. Vládní nařízení totiž stanoví, že z 90 procent mouky se musí upéct chléb a jen z deseti procent lze vyrábět sladké pečivo.

Mouky i dalších základních potravin se na venezuelském trhu nedostává už asi čtyři roky, od doby, kdy stát, jenž má na řadu produktů včetně mouky monopol, začal snižovat dovoz pšenice. Důvodem byly nižší státní příjmy z vývozu ropy v důsledku poklesu její ceny na světových trzích. Ropa je hlavním a téměř jediným vývozním artiklem země.

Vláda se nedostatek potravin snaží řešit přídělovým systémem, který se však týká jen asi 30 procent ze 30 milionů obyvatel země. Loni vytvořil režim takzvané Místní výbory pro zásobování a produkci (Clap), které mimo jiné rozdělují subvencované potravinové balíčky.

Výborů je asi 15 000, ale nepokrývají všechny domácnosti. "Těch, co žijí sami, nebo těch, co nejsou chavisté, se to netýká," uvedla při jejich založení vládní strana. Chavisté jsou přívrženci bývalého prezidenta Huga Cháveze a nyní jeho nástupce Madura. Anonymní zdroj z těchto výborů listu ABC řekl, že balíčky se rozdávají zhruba jednou za čtyři až pět měsíců a že nyní jsou v zemi zásoby tak na měsíc. Přiznal také, že mezi členy výborů bují korupce.

Vláda socialistické strany, která je u moci už 18 let, viní z ekonomické krize překupníky, "buržoazii a opozičníky podporované zahraničními (americkými) imperialisty". Podle opozice i mnohých ekonomů je za současný katastrofální stav venezuelské ekonomiky zodpovědná hospodářská politika vlády.