Středeční teroristický útok v Londýně si podle opravené bilance vyžádal vedle zabitého útočníka další tři mrtvé. Ve čtvrtek to oznámil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Dosud úřady oficiálně udávaly pět mrtvých včetně teroristy. Češi mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Londýnská policie oznámila, že provoz na Westminsterském mostě byl ve čtvrtek obnoven necelých 24 hodin po události.

Podle zpravodajského serveru The Guardian útočil 52letý Chálid Masúd, který pocházel z Kentu. Britská policie oznámila, že měl bohatý trestní rejstřík, nevzbuzoval ale podezření z přípravy teroristického útoku. Předpokládá se, že muž, jenž používal řadu falešných jmen, v poslední době žil ve střední Anglii.

"Masúd nebyl v současnosti předmětem žádného vyšetřování a nebyly žádné předchozí informace o tom, že by měl v úmyslu spáchat teroristický útok," uvádí se v policejním prohlášení. "Nicméně byl znám policii pro celou řadu předchozích rozsudků za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku," uvádí policie. Poprvé byl Masúd odsouzen v listopadu 1983 za poškozování cizí věci. Poslední rozsudek byl nad ním vynesen v prosinci 2003 za držení nože.

Britská premiérka Theresa Mayová předtím prohlásila, že byl terorista britským občanem a že se narodil ve Spojených státech.

Při útoku bylo zraněno 40 osob, včetně tří policistů, z nichž dva jsou zraněni vážně. V nemocnici je nyní 29 lidí, z nichž sedm je podle Rowleyho v kritickém stavu.

Zranění podle Mayové utrpělo 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan, agentura AP informovala i o jednom Portugalci. Identita všech zraněných zatím potvrzena nebyla, poznamenala DPA. 

Kamera zachytila teror v Londýně. Útočník v autě srazil lidi na mostě, jedna žena spadla do řeky

Z obětí byl veřejně identifikován policista hlídkující před parlamentem, kterého útočník ubodal. Policista byl 48letý Keith Palmer, který u bezpečnostních sborů sloužil 15 let. O dalších dvou civilních obětech hovořil Rowley jako o muži a ženě různé národnosti.

Mayová a Thompsonová: terorismus nemůže zlomit britské hodnoty

Britská premiérka Theresa Mayová o útočníkovi řekla, že byl před několika lety kvůli "násilnému radikalismu" v hledáčku britské tajné služby MI5, ale že v současné době ho úřady nepovažovaly za hrozbu. Podle premiérky je policie přesvědčena, že jednal sám a že veřejnosti nyní žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Středeční čin označila za útok proti svobodě a demokracii, neboť atentátník si za svůj cíl vybral místo, kde se lidé z celého světa scházejí, aby se radovali z toho, co znamená svoboda. "Nebojíme se a nikdy tváří v tvář terorismu nezaváháme," prohlásila premiérka. "Neporazíte nás, naše hodnoty jsou trvalé," dodala.

Ke středečnímu útoku se na trzích, které ambasáda pořádá na pražském Malostranském náměstí, v podobném duchu vyjádřila i britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová. Teroristický útok v Londýně je podle ní smutná a tragická událost, teroristé však násilím nemohou porazit hodnoty, za nimiž Británie stojí. Velvyslankyně také poděkovala českým občanům i státním institucím za vyjádření soustrasti.

"To, co se stalo včera v Londýně, byl velmi smutný, tragický incident. Byl to teroristický útok v srdci našeho hlavního města. Hlavního města, které svádí dohromady lidi všech národností, náboženství a kultur," uvedla.

Thompsonová řekla, že si terorista vybral za cíl "kolébku demokracie". Britský parlament podle ní reprezentuje hodnoty, které jsou Británii drahé - svobodu, lidská práva, demokracii a vládu práva. "Jestli si teroristé myslí, že tyto hodnoty porazí násilím a teroristickým činy, tak se pletou. My jdeme dál," uvedla. Vyjádřila také soustrast obětem i jejich blízkým a poděkovala lidem v Česku i českým úřadům za solidaritu. "Lidé nám píší na sociální sítě a také přišli dnes sem, aby nás podpořili," uvedla.

O tom, že útok zřejmě souvisí s islámským terorismem, ve čtvrtek mluvil i britský ministr obrany Michael Fallon. "Policie toho člověka (útočníka) prověřuje, prověřuje jeho styky a odkud pocházel," řekl Fallon. "Prioritně zjišťují, zda do toho nebyli zapojeni další lidé. Jejich pracovní předpoklad je, že to souviselo s islámským terorismem," dodal. Fallon rovněž řekl, že se přezkoumají bezpečnostní opatření v budově a okolí parlamentu.

Ve čtvrtek se k útoku prostřednictvím agentury Amak přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci v západním světě podniknou.

"Útočník, který včera (ve středu) udeřil před britským parlamentem v Londýně, byl vojákem Islámského státu. Uskutečnil operaci na výzvu k útokům na občany koaličních zemí (bojujících proti IS)," uvedlo hnutí v prohlášení zveřejněném agenturou Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Jméno útočníka IS nezveřejnil.

"Útok začal, když auto jedoucí přes Westminsterský most srazilo a zranilo několik kolemjdoucích a tři policisty," řekl šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley před novináři. "Vůz pak havaroval v blízkosti parlamentu a nejméně jeden člověk – vyzbrojený nožem – pokračoval v útoku tím, že se snažil proniknout do parlamentu," pokračoval činitel.

Mayová už ve středu odsoudila útok jako "chorobný a zvrácený". Místo, kde k němu došlo, podle ní nebylo vybráno náhodně. Nikdy neustoupíme teroru, prohlásila před sídlem předsedů britské vlády na Downing Street. Rovněž oznámila, že myslí na oběti a jejich rodiny.

Policie zadržela osm lidí

Ve čtvrtek ráno britská policie provedla na několika místech v Británii razie, při kterých zadržela osm lidí, oznámil Rowley.

Zátah se uskutečnil i v Birminghamu, kde podle informací televize SkyNews policie zadržela tři lidi. BBC v noci na čtvrtek uvedla, že je možné, že útočník si v Birminghamu vypůjčil auto. Tato informace ale ověřena nebyla.

"Prohledali jsme šest adres a zadrželi sedm lidí. Vyšetřování v Birminghamu a na dalších místech v zemi pokračují," řekl Rowley novinářům.

Na webu se mezitím spekuluje o možných vazbách útočníka na Birmingham. "Ten muž z Londýna tady žil," citovala agentura AP jistého svědka z Birminghamu.

Spekulace živí i fakt, že do tohoto anglického města vedly stopy útoků v Paříži a Bruselu. Britský soud loni v prosinci poslal do vězení Brita Mohammeda Aliho Ahmeda a Belgičana marockého původu Zakariase Boufassila za podporu terorismu, kteří předali peníze Mohamedovi Abrinimu.

Abrini, který je ve vazbě v Belgii, je podezřelý z podílu na dvou atentátech ve Francii a Belgii.

Útočník před britským parlamentem najel do lidí, pobodal policistu. Záběry z vrtulníku po útoku

Vlajky na sídle Scotland Yardu visí na půl žerdi, na sociální síti Twitter se masivně sdílejí hashtagy #PrayforLondon (Modlete se za Londýn) a #Wearenotafraid (My se nebojíme).

Pachatel útočil kuchyňským nožem

"Byla tam skupina zhruba 40 nebo 50 lidí, která běžela za roh z ulice Bridge Street k areálu parlamentu. Zdálo se, že před něčím prchají," popsal útok Andrew Woodcock, kterého citovala BBC.

Když dav doběhl k bráně areálu, najednou jeden muž vběhl do dvora. "Zdálo se, že drží dlouhý kuchyňský nůž. Slyšel jsem něco, co znělo jako výstřely – myslím, že asi tři," dodal.

V době incidentu zasedala Dolní sněmovna. Ta přerušila jednání a policie areál kolem parlamentu uzavřela. Poslanci byli vyzváni, aby zůstali na svých místech.

Mayovou, která byla v budově kvůli středečním poslaneckým interpelacím, podle médií odvedla ochranka do bezpečí. Metro v okolí bylo uzavřeno.

Jednání o možnosti vypsání nového referenda o nezávislosti přerušil také skotský parlament.  

Na místě zasahovali záchranáři s vrtulníkem a přímo v budově také těžce ozbrojení policisté. Někteří se štíty. 

Podle svědectví politiků a novinářů z místa byly v okolí parlamentu slyšet hlasité rány. Střelba vyvolala paniku hlavně mezi turisty, kteří se vyskytovali poblíž a kteří se z místa dali na útěk.

Svědkem incidentu byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Na Twitteru zveřejnil video, které pořídil z taxíku krátce poté, co útočník najel do skupiny chodců. 

Útočník v Londýně vjel na mostu autem do lidí. Svědek natočil situaci po útoku

Při záchraně zraněného policisty zasahoval také britský tajemník pro záležitosti Blízkého východu Tobias Ellwood. Média si všimla, že v obleku a kravatě poskytl zraněnému první pomoc: provedl srdeční masáž a také se ho snažil oživit dýcháním z úst do úst do příjezdu zdravotníků. Policista ale na následky bodných ran nakonec zemřel.

Ellwooda, který je zároveň poslancem na Konzervativní stranu, označila v titulku k jednomu z mnohých článků o útoku na svém webu stanice BBC za "hrdinu".

BBC také připomněla, že bývalému vojenskému důstojníkovi Ellwoodovi zahynul bratr při teroristickém útoku islamistů na ostrově Bali v roce 2002.

Svět vyjadřuje solidaritu

Přední světoví politici vyjádřili po útoku Británii podporu a solidaritu. S premiérkou Mayovou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, informoval Bílý dům.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na tiskové konferenci londýnský útok odsoudil. Trump se podle něj nechává informovat o vývoji situace v britské metropoli. V rozhovoru s premiérkou Mayovou americký prezident podle Spicera ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Londýn ujistil o "plné podpoře" USA při vyšetřování atentátu.

Teror jako přes kopírák

Jestli jsou naše společnosti na něco krátké, jsou to vlci samotáři. Zejména kvůli nim zůstane islamistický teror rakovinou, s níž se budeme potýkat ještě mnoho generací.

To ovšem neznamená, že bychom měli teď začít naslouchat populistům, píše ve svém komentáři Teodor Marjanovič.

Teodor Marjanovič.

Už před Trumpem vyjádřil Britům soustrast také americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se ve středu účastnil ve Washingtonu konference o boji proti terorismu.

"Terorismus se týká nás všech," uvedl francouzský prezident Francois Hollande. "Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena (terorismem), ví, jak britský lid dnes trpí," dodal Hollande.

Pařížská radnice oznámila, že k uctění památky obětí útoku o půlnoci na několik minut vypne osvětlení Eiffelovy věže.

Solidaritu britskému lidu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová.

"I když pozadí těchto činů ještě není zcela jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoliv formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie," uvedla.

"Zprávy o vražedném útoku v Londýně mnou otřásly," pronesl také nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že je v úzkém kontaktu se svým velvyslanectvím v Londýně a snaží se zjistit, zda nejsou mezi zraněnými i Němci.

"V myšlenkách jsem s oběťmi westminsterského útoku. Evropa stojí pevně po boku Spojeného království (v boji) proti terorismu a je připravena pomoci," řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg Británii ujistil o solidaritě spojenců z NATO.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vyjádřila soustrast příbuzným obětí útoků u britského parlamentu a zdůraznila nutnost mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu.

"Nerozdělujeme terorismus do kategorií. Považujeme ho za absolutní zlo. V tomto okamžiku jsou – jako vždy – naše srdce s britským lidem, cítíme jejich bolest a znovu hovoříme o nutnosti bojovat s tímto zlem," uvedla mluvčí.

Podle kandidátky na post francouzského prezidenta Marine Le Penové ukázal středeční útok nutnost chránit hranice jednotlivých evropských států. Řekla to televizní stanici BFM TV.

Dle jejího názoru je také třeba posílit bezpečnostní opatření. Státy mají spolupracovat a sdílet informace tajných služeb a také prosazovat uzavření mešit s vazbami na extremismus. Francie by měla odebírat francouzské občanství lidem, kteří mají občanství i jiných zemí a budou usvědčeni ze spáchání útoku.

"Náš nynější problém je tato forma levného terorismu. Musíme mít své hranice pod kontrolou," řekla Le Penová s odkazem na způsob, jakým byl středeční atentát proveden.

Polská premiérka Beata Szydlová ve čtvrtek prohlásila, že atentát má přímou souvislost se vstřícnou evropskou migrační politikou, kterou se členským zemím snaží vnutit Brusel. Útok podle ní utvrdil Varšavu v odmítavém přístupu k přijímání uprchlíků.

"Slýchám to v Evropě velmi často, abychom nespojovali migrační politiku s terorismem, ale je nemožné je nespojovat," řekla konzervativní politička v rozhovoru s televizní stanicí TVN24, kde na středeční útok reagovala.

Polsko patří spolu s dalšími zeměmi visegrádské skupiny k nejhlasitějším odpůrcům přerozdělování migrantů v rámci zemí Evropské unie a podle Szydlové londýnský útok Varšavu v této strategii utvrdil. Požadavky eurkokomisaře Dimitrise Avramopulose, který tento týden během návštěvy ve Varšavě polskou vládu přesvědčoval o nutnosti přijmout část migrantů a odlehčit tak přetíženým zemím jako Itálie či Řecko, označila za "vydírání".

Chovanec: Jsme v kontaktu s britskou policií

Ke kondolencím se přidal i český prezident Miloš Zeman. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku nedaleko britského parlamentu v centru Londýna, který si dosud vyžádal čtyři lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných," napsal Zeman britské královně.

"Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí," dodal v krátkém telegramu.

"Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší," napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Soustrast rodinám obětí teroristického útoku vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení Chovanec uvedl, že po londýnském útoku není nutné posilovat v Česku bezpečnostní opatření či zvyšovat stupeň ohrožení terorismem. Útok ani jeho pachatel podle ministra Chovance nemá žádné vazby na Českou republiku.

"Na základě vyhodnocení informací od partnerů ze Spojeného království se potvrdil předpoklad, že včerejší útok v Londýně ani osoba pachatele nemá žádné vazby na Českou republiku. Bezpečnostní složky budou situaci nadále sledovat, v tuto chvíli však není důvod zvyšovat 1. stupeň ohrožení terorismem ani posilovat přijatá bezpečnostní opatření," napsal ministr bez dalších podrobností.

Útočník v Londýně vjel na mostu autem do lidí. Svědek natočil situaci po útoku

Útočník před britským parlamentem najel do lidí, pobodal policistu. Záběry z vrtulníku po útoku

Kamera zachytila teror v Londýně. Útočník v autě srazil lidi na mostě, jedna žena spadla do řeky