Co právě čtete?

Snažím se střídat literaturu faktu, abych se něco dozvěděla, a beletrii pro relax, české autory se zahraničními. Mám celkem široký záběr. A vzhledem k naší přeplněné knihovně jsem se uchýlila k elektronickým knížkám, i když mi chybí vůně papíru. Zrovna dočítám Orhana Pamuka a jeho Jmenuji se Červená, to je ten relax. Pak mě čeká Kovtunův "historický trojboj" Masarykův triumf, Republika v nebezpečném světě a Republika v obležení. Dozvědět se více o historii mi pomáhá lépe pochopit přítomnost.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Mění se to s věkem. V mládí to byli třeba Charles Bukowski a Henry Miller, později Elia Kazan a jeho Tichá dohoda, ta ve mně silně zarezonovala. A pak ruská klasika od Dostojevského přes Tolstého po Puškina. Ale ke knížkám se nevracím, těším se na ty, které si ještě v budoucnu přečtu.

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Dětstvím jsem se doslova pročetla. Bavil mě Karkulín ze střechy od Astrid Lindgrenové, pak také knihy o Neználkovi od N. N. Nosova, strašně mě bavily ilustrace Jaromíra Zápala a taky Lovci mamutů Eduarda Štorcha a úchvatné obrázky prehistorických světů Zdeňka Buriana. Jako starší jsem přelouskala všechny Dumasovy mušketýry. Ale knížka, která mě asi nejvíce zasáhla, je z nedávné doby. Jmenuje se Respektovat a být respektován od kolektivu autorů vedených manželi Kopřivovými. Moc mi pomohla k respektujícímu přístupu ve výchově dětí.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?

Seznam knih, které určitě musím přečíst, je sáhodlouhý a už teď je mi jasné, že to nezvládnu. Takže jsem musela začít "prioritizovat". V tuto chvíli vím, že si musím přečíst Roberta Musila a jeho Muže bez vlastností, od Jamese Joyce Odyssea, Hledání ztraceného času Marcela Prousta a knížku Thomase Manna Josef a bratří jeho. Protože je to klasika.

Kterou spisovatelku byste ráda pozvala na "slovíčko" a dobrou kávu?

Ditu Pecháčkovou. Povídaly bychom si o vášni pro vaření a jídlo. Pro mě jsou její kuchařky totiž i zábavnou beletrií.

A s kým byste si mohla povídat třeba po celou dobu letu do New Yorku?

Byla by to zase žena − Ayn Randová. Doufám, že bychom si povídaly o filozofickém směru objektivismu, jejž vymyslela a jehož teze zpracovala v knize Zdroj, posléze zdokonalila v knize Atlasova vzpoura. Myslím, že na tohle téma by ani desetihodinový let nestačil.

jarvis_58dcd5b0498ef2e157ad40b1.jpeg