Že rostliny umí léčit, propagoval botanik Tadeáš Haenke už na přelomu 18. a 19. století. Jeho odkaz teď rozvíjí mladá česko-francouzská dvojice Alexandra Střelcová a Julien Antih v novém showroomu Haenke Botanical Lab. Ten se v polovině března otevřel v Bořivojově ulici na pražském Žižkově.

V showroomu dvojice shromáždila pozoruhodnou a rozmanitou sbírku více než šesti desítek léčivých rostlin. Skrze galerii a plánované kulturní akce a minivýstavy současného umění chtějí zakladatelé botanické laboratoře otevřít debatu o přírodní medicíně a poskytovat ověřené informace o tom, jak mohou lidé léčivé rostliny efektivně využívat.

Kreativní botanická zahrada

S myšlenkou vytvořit botanickou laboratoř zaměřenou na léčivé rostliny přišel farmaceut Julien Antih před třemi lety. "Ve Francii se v rámci farmacie učíme o léčivých rostlinách, které jsou tam hodně populární," vysvětluje. Etnobotanikou, vědou, která zkoumá vztahy mezi lidmi a rostlinami, se následně zabýval při studiu na University College of London.

Léčivým rostlinám se Julien Antih věnuje s Alexandrou Střelcovou, která vystudovala marketingovou komunikaci a PR v Praze a následně se věnovala výzkumu kreativního a kulturního průmyslu na Goldsmiths College v Londýně. Setkali se v rámci Erasmu v Granadě a poté spolu dlouho žili v britské metropoli. Místní kulturní centrum jim bylo předlohou pro pražskou designovou laboratoř, kde shromáždili více než šedesát léčivých rostlin.

Haenke Botanical lab. Foto: Michaela Danelová

"Londýn je skvělé město, které má co nabídnout, co se týče vědy i umění. Jako třeba kulturní centrum Barbican uprostřed města, kde se neustále konají koncerty a výstavy," vypráví Alexandra Střelcová. "Je to nádherný komplex budov v brutalistním stylu a rostliny jsou jejich přirozenou součástí – je tu dokonce botanická zahrada tropických palem a sukulentů. Když jsme se přestěhovali do Česka, rozhodli jsme se vybudovat takový vlastní malý Barbican v Praze," pokračuje.

Julien zastává vědeckou část projektu, ona si vzala na starost tu kreativně-uměleckou. Spolu léčivé rostliny propagují skrze spolupráci s lokálními umělci a designéry. To dokazuje interiérový nábytek, o který se postarala rodinná firma Amanoriginal uměleckého truhláře a restaurátora Jakuba Vávry. Veškerý nábytek je vyrobený ručně a dřevo pochází z ekologického zemědělství. Dvojice plánuje spolupráci s dalšími českými kreativci.

Zelená a ještě zelenější

Galerií léčivých rostlin zakladatelé nekončí. "Právě zahajujeme naši první sezonu a spouštíme program plný workshopů, přednášek a kulturních akcí," prozrazuje Alexandra Střelcová, která se věnuje také vážné hudbě. V showroomu má svou "zelenou kancelář plnou kyslíku, která bude postupem času ještě zelenější".

Náplní workshopů bude hlavně výroba různých léčivých přípravků – mastí, krémů, ale také čajů, sirupů, esenciálních olejů či zdravých bonbonů. K tomu poslouží rostliny jako chmel, čajovník, hloh, vinná réva, kopřivy, levandule a další. "Hodně lidí se ptá, kdy rostliny budeme prodávat, a my jim vysvětlujeme, že žádné prodávat nebudeme," směje se Alexandra.Haenke Botanical lab. Foto: Michaela Danelová

"Ačkoli jsem lékárník, Haenke Botanical Lab není lékárna," říká Julien rozhodně. S Alexandrou jsou tu pro ty, kteří se chtějí o přírodní medicíně dozvědět víc a třeba i sdílet zkušenosti. "Podle našeho malého výzkumu lidé často nevědí, jak rostliny, které ať už celé nebo po částech konzumují dennodenně, vypadají," pokračuje Alexandra Střelcová a dodává, že každý den do showroomu zavítají jak obyvatelé Žižkova, tak turisté či nadšenci do léčivých rostlin.

Haenke vychází z myšlenek českého botanika Tadeáše Haenkeho, který se narodil v malé vesničce Chřibská a dostal se až do bolivijské Cochabamby, kde roku 1816 zemřel. Rostliny zkoumal také na výpravě s expedicí Malaspina, která se plavila po celém světě.

"Tadeáš Haenke se inspiroval rostlinami a byl odhodlaný je popsat. Když se dostal do Cochabamby, spoustu zakreslených vzorků místní flory poslal jak do Španělska, tak do Česka. Tyto dokumenty jsou dodnes uchované v Přírodovědeckém muzeu," popisuje Julien Antih.

Ruku v ruce s farmacií

Češi jsou podle dvojice  alternativní medicíně nakloněni. "Češi jsou s přírodou úzce spjati, často se do ní vydávají a k léčivým rostlinám mají silný vztah už po staletí. Zároveň jsem ale překvapený, že ačkoli jsou přírodní přípravky velmi populární, lékárníci pacientům velmi málo poskytují fytoterapeutické rady," říká Julien Antih. "Vědomosti o léčivých rostlinách jsou mezi lidmi sice rozšířené, v českém zdravotnictví se o tom ale moc nediskutuje. A to je trochu škoda," shoduje se s Alexandrou Střelcovou.

Západní medicína původně z rostlin vychází. "Je úžasné, jakým pokrokem prošla naše civilizace od Pasteurů, Flemingů a dalších revolučních objevů, a co vše dnes dokáže medicína vyléčit. Rostliny tady nejsou proto, aby farmaceutické výrobky nahradily, ale aby jim byly rovnocenným partnerem," dodává Alexandra Střelcová.

Haenke Botanical Lab se nesnaží farmacii nahradit, ale jít s ní ruku v ruce a zapojit také design. V létě představí dvojice zakladatelů obří rostlinné instalace na piazzettě Národního divadla, na kterých spolupracují s architektem Jurášem Lasovským.