Co vědecká pracoviště, školy, science centra a firmy chystají pro návštěvníky letošního Veletrhu vědy? Budou si moci vyrobit vlastní zemětřesení a změřit jeho sílu, popovídat si tváří v tvář s umělou inteligencí, potkat se prostřednictvím bohaté čítárny s dávno zapomenutými i nejčerstvějšími komiksy.

Čeká je také test vlastního prostorového myšlení, výlet do vesmíru v multimediální show, exkurze do jaderného reaktoru díky virtuální realitě, největší dron ve střední Evropě, Klamárium plné optických klamů či prohlídka středověkého Pražského hradu prostřednictvím detailních animací. Vstup na akci je zdarma.

Největší lákadla Veletrhu vědy

Výroba a měření vlastního zemětřesení

Ve stánku Geofyzikálního ústavu AV ČR si lidé budou moci vyrobit vlastní zemětřesení, změřit jeho sílu, poslechnout si zvuky doprovázející seismickou aktivitu v západních Čechách nebo se dozvědět, jak probíhá lokalizace a určení hloubky místa vzniku zemětřesení.

Největší dron ve střední Evropě v akci

Expozici s bezpilotními drony si připravila Přírodovědecká fakulta UK. Na veletrhu naučí zájemce drony ovládat díky bezpečnému trenažéru a předvede také exkluzivní exponát – největší dron ve střední Evropě v akci.

Tváří v tvář umělé inteligenci

Milovníci umělé inteligence ocení stanoviště společnosti Cyber Global s robotem NAO, který díky české umělé inteligenci Metila člověku velmi dobře rozumí v rozhovoru. Tento robot dokáže řídit týmy a procesem vzdělávání je posouvat k vyšším výkonům.

Návštěva jaderného reaktoru díky virtuální realitě

Expozice virtuální reality AV ČR umožní návštěvníkům akce exkurzi do jaderného reaktoru. To vše díky schematickému 3D modelu, který bude mít na Veletrhu vědy svou premiéru.

Svět komiksových bublin od A do Z

Ústav pro českou literaturu AV ČR se letos se svými návštěvníky vypraví do světa panelů a bublin. Celá expozice i doprovodné aktivity se zaměří na komiksy. Kromě bohatě zásobené čítárny jsou na programu přednášky, dílny i prezentace.

Největší mince na světě

Česká firma GSP Mincovna na veletrh za přísných bezpečnostních opatření přiveze model největší mince na světě, vytvořené u příležitosti 100. výročí založení Československa. Mince je vyrobena z ryzího stříbra, v průměru má 90 centimetrů a váží 500 kilogramů. Dominantou rubové strany je portrét prezidenta T. G. Masaryka.

Pěstování rostlin ve skle i vše o vodě

Pro vášnivé botaniky připraví svůj stánek Botanický ústav AV ČR. Lidé si zde zkusí opylovat květy, měřit schopnosti šíření semen a seznámí se s životním cyklem rostliny. Dozví se také, co je dobré znát o vodě pitné, vodě ke koupání, ale i vodě odpadní. Zjistí, kam voda směřuje a jak jsou užitečné výzkumy, které provádí toto pracoviště. Ústav experimentální botaniky AV ČR představí laboratorní pěstování rostlin ve skle a tajemství rostlinných buněk pod mikroskopem.

Zdravé versus nemocné lidské tělo

Jak funguje zdravé lidské tělo? Co se stane, když člověk onemocní? Jak vzniká bolest? Nebo jak tikají biologické hodiny? Fungování lidského těla odhalí v rámci svého interaktivního stanoviště Fyziologický ústav AV ČR. Veřejnost bude moci otestovat své myšlení, orientaci a paměť v interaktivním Memory Parku a odhalit fungování lidského těla ve Fyziologické komnatě J. E. Purkyně.

Výlet do hlubin vesmíru pomocí videoprojekce

Nová multimediální show s průvodci Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR a hercem Pavlem Liškou přenese návštěvníky do vesmíru. Ve speciálně vybaveném sále čeká zájemce výlet nad planetu Zemi k nejbližší hvězdě Slunci včetně prolétnutí sluneční soustavou až ke vzdáleným galaxiím.

V zajetí optických klamů

Psychologický ústav AV ČR představí interaktivní výstavu Klamárium plnou zábavných optických klamů, známých i méně známých. Vysvětlí, co zrakové klamy vypovídají o povaze lidského vnímání. Cestování časem aneb exkurze do středověkého Pražského hradu v rámci expozice Zmizelá středověká Praha v podání Archeologického ústavu AV ČR ukáže prostřednictvím detailních animací, jak vypadal středověký Pražský hrad, jak se stavěly pilíře Karlova mostu nebo jaké dnes již zaniklé památky zdobily středověkou Prahu.