Comey vždy bránil politizaci své práce. Jeho odvolání může znamenat Trumpův konec

Výpověď bývalého ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho v Senátu nedala jasné odpovědi na otázky, zda prezident Donald Trump zasahoval do vyšetřování FBI a snažil se ho ovlivnit ve svůj prospěch.
 
Před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami Comey prohlásil, že si je jistý snahou Ruska ovlivňovat loňskou kampaň před americkými prezidentskými volbami. Ohledně vyšetřování Trumpova poradce Michaela Flynna kvůli kontaktům s ruskými diplomaty ale uvedl, že mu prezident nedal jasný příkaz vyšetřování zastavit. Z Trumpových slov ale pochopil, že mu dává návod a nepřímo ho o zastavení žádá. A právě tím jeho setrvání ve funkci ředitele FBI podmiňuje.

 
Comey ale vyšetřování nezastavil a na začátku května jej prezident odvolal s tím, že šéf FBI ztratil jeho důvěru. Podle čtvrtečního exředitelova prohlášení byla skutečným důvodem propuštění právě „ruská aféra“ a snaha bezpečnosti zjistit vše o kontaktech Trumpova týmu s ruskými politiky a diplomaty. „Odvolali mě, protože způsob, jakým jsem vedl vyšetřování ruské kauzy, vytvářel na Trumpa tlak a dráždil ho,“ uvedl Comey.
 
Odvolaný šéf v Senátu poprvé veřejně potvrdil, že FBI Trumpa kvůli kontaktům s Rusy nevyšetřovala. Na dotaz, zda má nějaké pochybnosti o tom, že se Rusko pokusilo ovlivnit průběh amerických prezidentských voleb, odpověděl: „Nemám žádné pochybnosti.“
 
Po více než dvouhodinovém veřejném slyšení následovala uzavřená část. Americká média zdůraznila, že ani republikánští členové komise se při veřejné části nesnažili zpochybnit Comeyho integritu – že mu tedy věří. Comey obvinil Bílý dům ze lží s tím, že prezident chtěl oslabit jak jeho pozici, tak především práci celé FBI. Trump reagoval ostře. „Jsme v obklíčení, ale vyjdeme z toho silnější, než jsme byli kdykoliv předtím. Víme, jak bojovat, a nevzdáme se,“ řekl svým stoupencům na čtvrtečním mítinku ve Washingtonu. Mluvčí Bílého domu uvedl, že Trumpa těší, že není vyšetřován kvůli ruským kontaktům. Kvůli nim Trump 13. února odvolal svého tehdejšího poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.
 
Detailněji na Comeyho prohlášení při veřejné části slyšení před senátním výborem reagoval Trumpův právní zástupce Marc Kasowitz. Odmítl, že by Trump někdy žádal po Comeym loajalitu, a tvrdil, že Trump nikdy nenaznačoval, že by chtěl ovlivnit vyšetřování ruských kontaktů.
 
Kasowitz zaútočil na Comeyho, který přiznal, že sám nechal uniknout informace o obsahu své klíčové schůzky s Trumpem, aby dosáhl toho, že ruskou vazbu bude vyšetřovat zvláštní zmocněnec. Kasowitz naznačil, že prozkoumá možnosti, zda není možné Comeyho obvinit z úniku informací.
 
Veřejné slyšení potvrdilo, že nejvážnější aféra prezidenta Trumpa stojí na tvrzení proti tvrzení. „Bože, doufám, že pokud existují nahrávky, budou zveřejněny,“ řekl Comey.
 
„Comeyho svědectví je důkaz, že se Trump pokusil alespoň částečně ovlivnit vyšetřování ruského spojení,“ řekl po slyšení Adam Schiff, prominentní demokratický člen výboru Sněmovny reprezentantů pro tajné služby. Trump by mohl být obviněn ze zasahování do vyšetřování FBI – tedy ovlivňování justice, což by mohl být pro Kongres důvod k zahájení impeach­mentu, tedy odvolání prezidenta z funkce.