Veterináři na Zlínsku našli dva divočáky, u kterých odhalili africký mor, řekl v úterý novinářům ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeňka Hluštíka našli myslivci uhynulé divočáky poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. V blízkosti nálezu je podnik, který na dvou místech chová pět tisíc prasat. Zpřísní se v něm hygienické podmínky a prasata budou vyšetřena. V případě, že by se tam objevil úhyn na mor, veterináři by nařídili vybití celého chovu.

Vir není přenosný na člověka a není nebezpečný ani při konzumaci vepřového masa a výrobků z něj a nemoc tak představuje riziko hlavně pro zemědělce. "Prasečí chřipku nelze léčit. Budou tak zavedena veterinární opatření, včetně omezení nebo úplného zákazu obchodu se živými prasaty i produkty z nich v oblasti," říká Zbyněk Semerád, šéf Státní veterinární správy.

Zemědělci ze Zlínska žádné oficiální stanovisko od Státní veterinární správy zatím nedostali. "Proti této nákaze máme stabilně zabezpečený chov," říká Lubomír Zdráhal, ředitel divize živočišné výroby společnosti Lukrom se sídlem v Lípě u Zlína.

Nemoc může mít dopad na obchod s vepřovým masem i živými prasaty. Jen loni dosáhl export do třetích zemí podle ministerstva zemědělství 60 milionů korun. A vývoz masných výrobků za letošní první čtvrtletí 12 milionů. "Každý stát má ale jiný vývozní certifikát, takže podmínky se mohou v různých státech lišit," vysvětluje ministr zemědělství Jurečka.

Pro hygieniky je výskyt nemoci překvapivý. V jižním Polsku ani na Slovensku v současnosti žádné případy nákazy hlášeny nejsou. "Nyní se ve Zlíně schází odborná skupina složená z veterinářů lovců a odborníků na nákazy zvířat, která bude nápomocná krajské veterinární správě," popsal další postup Semerád. Dodává, že opatření mají zabránit zavlečení nemoci do domácích chovů.

V Česku se africký mor prasat, který původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, nikdy nevyskytoval. Veterináři ale dlouhodobě upozorňovali na to, že ohnisko choroby bylo loni například v sousedním Polsku, kde se ale šíření podařilo zastavit, nákaza mohla ovšem přijít i z jihu. Onemocnět mohou prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. Veterináři proto již dříve zahájili monitoring divokých prasat, vyšetřovali uhynulá zvířata.

Mor prasat se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace proti této nákaze neexistuje.

Vepřové maso je v Česku jedno z nejoblíbenějších, tuzemsko však není v jeho produkci soběstačné ani z padesáti procent. A to ani přes to, že zemědělci s živočišnou výrobou loni dostali o 3,66 miliard korun navíc nad rámec obvyklých dotací. Podle posledních dat Českého statistického úřadu bylo na konci roku 2016 chováno 1,48 milionu prasat. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje snížení o pět procent.