Čtyři největší britské kulturní instituce budou v příštích letech hospodařit s nižším státním příspěvkem. Národní divadlo v Londýně, Southbank Centre, Královská opera a Královská shakespearovská společnost dohromady přijdou o 2,5 milionu liber ročně, což je v přepočtu 74,4 milionu korun.

O tuto částku se sníží grant, který dostávají od organizace Arts Council England, informovala BBC. Anglická rada umění přerozděluje prostředky z tamní Národní loterie.

Nový šéf rady sir Nicholas Serota, který byl od roku 1988 do loňského září ředitelem galerií Tate, nyní pro BBC řekl, že v letech 2018 až 2022 bude rada směrovat více peněz směrem z Londýna.

"Podpoříme nové, především menší organizace," uvedl Serota, který chce tímto směrem poslat až 170 milionů liber. Dohromady rada utratí 60 procent všech svých prostředků za hranicemi hlavního města.

Přestože je podle Seroty důležité, aby kultura v Londýně nestrádala, stejně tak prý peníze z Národní loterie nesmí končit pouze v hlavním městě.

"V posledním desetiletí jsme svědky toho, že se skvělé galerie umění otevírají i v místech, kde se nám o tom dříve nesnilo, například v Margatu, Nottinghamu nebo Wakefieldu," řekl Serota v narážce na tři města, z nichž největší je Nottingham se zhruba 320 tisíci obyvateli.

"To je smysl této investice. Aby i lidé, kteří nežijí v Londýně, mohli okusit to nejlepší," upřesnil Serota.

Britský deník Guardian v této souvislosti připomněl, že Serota vychází vstříc kritice. Anglické radě umění bylo v posledních letech opakovaně vyčítáno, že příliš upřednostňuje kulturu v hlavním městě na úkor anglických regionů.

Nicholas Serota tvrdí, že rozhodnutí neučinil pod tlakem. "Je to odpověď na vzrůstající aktivitu a kvalitu za hranicemi Londýna," uvedl.

V rozpočtu čtyř vytipovaných největších organizací je částka, o níž chce Serota příspěvek snížit, nízká. Například u Southbank Centre se státní podpora zmenší o 800 tisíc liber ročně, což představuje zhruba čtyři procenta rozpočtu.

Národnímu divadlu podpora klesne o 500 tisíc liber, tedy o tři procenta, stejně jako Královské opeře a Královské shakespearovské společnosti, upřesnil britský list Evening Standard. V případě Královské opery bude pokles činit 44 tisíc liber ročně.

Díky těmto změnám bude Anglická rada umění moci navýšit celkový počet projektů, jež podporuje, ze 700 na 831.

Od příštího roku má rozpočet Anglické rady umění čítat 409 milionů liber, což je o 42,4 milionu více než v letošním roce. Poprvé se do rozpočtu započítá podpora knihoven a muzeí.

Jedním z nejvýraznějších nových projektů, které rada podpoří, je podle BBC kulturní centrum zvané The Factory ve městě Manchester.

Centrum za zhruba 110 milionů liber, které bude provozovat bienále zvané Manchesterský mezinárodní festival, má začít fungovat v sezoně 2019/2020. Tehdy Anglická rada umění na jeho provoz místo nynějších 729 tisíc liber ročně začne posílat 9,8 milionu.

"The Factory bude mít od začátku postavení na mezinárodní scéně. Bude to organizace, která slouží jako vlajková loď kultury, podobně jako galerie Tate Modern," řekl Serota v narážce na své dřívější působiště.

Národní divadlo v Londýně během příštích čtyř let od Anglické rady umění dohromady obdrží 66,8 milionu liber, Královská shakespearovská společnost 59,9 milionu. Královská opera dostane 96,1 milionu, Southbank Centre 73,4 milionu.