V Česku sílí pocit, že si na nás Evropská unie zasedla a chová se k nám autoritativně. Staré země unie zase soudí, že Česko (a další země Visegrádu) nectí společné hodnoty a chová se nesolidárně. Poštěkávání je z obou stran stále hlasitější. Je jistě možné popisovat tento jev v termínech mezinárodní politiky, ale rostoucí míra iracionality dává možnost podívat se na něj i jinak. Třeba pohledem vývojové psychologie.

Referendum o unii je nesmysl, Česko patří na Západ, ujistil Zaorálek na Colours

Příběh má totiž veškeré rysy bouřlivé, oboustranně nezvládnuté puberty. Česko v něm vystupuje jako pubescent a EU jako empatie neschopný rodič.

Česko vstoupilo do unie před třinácti lety, takže dospělo v rámci evropské "rodiny" do věku, kdy už se nechce jen učit, poslouchat. Má pocit, že už toho ví dost, chce být slyšet, chce, aby ho ostatní brali vážně. A když to nefunguje, dokáže si dupnout. Zkrátka se chová jako pubescent bouřící se proti autoritě.

Je to vidět třeba na uprchlické krizi, kdy Česko (společně se Slovenskem, Polskem a Maďarskem) tvrdošíjně odmítá většinový postoj. Podobně jako je pubescent upřímně přesvědčen, že jeho otec či matka dělají všechno špatně, a že tedy on sám bude dělat vše pokud možno obráceně, i Česko se chce chovat úplně opačně než Německo či Francie.

Výsledkem je radikalismus ve stylu "vůbec žádné uprchlíky tady nechceme". Je nám jedno, že tím popíráme mezinárodní závazky i vlastní ústavu, třeba právo na azyl zakotvené v Listině práv a svobod, je nám jedno, že si zaděláváme na xenofobní projevy, kterých přibývá a kterými nakonec můžeme ublížit sami sobě.

Primární je − podobně jako v individuální pubertě − samotný protest, kterým se vymezujeme proti okolí a získáváme tak sebeúctu, takže se formou a důsledky protestu moc nezabýváme. Patří k tomu samozřejmě i vyhraněná sebejistota.

Takže ač nemáme s migrací valné zkušenosti, žádní uprchlíci u nás nejsou, cítíme oprávnění ostatním vysvětlovat, co a jak mají správně dělat.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se