Do roku 2020 získá české zemědělství na dotacích z EU asi šest miliard eur (přibližně 160 miliard korun). Už nyní se však rozbíhají vyjednávání o další podobě Společné zemědělské politiky. Na jednání vlády teď míří dokument, který definuje vyjednávací pozici Česka. Ta vychází vstříc hlavně velkým zemědělským podnikům.

V Česku mají agrární podniky průměrnou rozlohu 133 hektarů, což je nejvíce v Evropě. Podobná je i výměra ekologických podniků (120 hektarů). V Evropě je to pouze 16 hektarů.

Tři miliardy pro velké agropodniky

"Podpora by měla být zachována zemědělským podnikům bez ohledu na jejich velikost," vysvětluje pozici ministerstva mluvčí Markéta Ježková. V dokumentu, který ministr zemědělství Marian Jurečka nese na pondělní vládu a který mají HN k dispozici, se hovoří o tom, že pokud k tomu nedojde, bude potenciální ztráta na zemědělských dotacích ve výši asi 111 milionů eur ročně (přibližně tři miliardy korun).

Postoj ministerstva a zachování současného stavu zemědělských plateb, kdy si členské státy EU rozhodují o využití evropských dotací samy, podporuje Agrární komora. "Velké podniky drží z více než poloviny zaměstnanost v sektoru, hospodaří na více než polovině zemědělské půdy, chovají přes polovinu skotu a tři čtvrtiny dojnic," zdůrazňuje prezident komory Zdeněk Jandejsek a zároveň ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov. Ta patří k předním zemědělským podnikům v Česku s obratem téměř sedm miliard korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se