Tři dlouholetí kamarádi Ctirad Sára, Patrik Babinec a Jakub Najdek pocházejí z beskydských hor. Už čtyři roky je kromě přátelství spojuje podnik BeWooden, jehož produkty v sobě snoubí přírodu a módní eleganci. Vyrostl na dřevěném pánském motýlku.

BeWooden se zrodil v roce 2013, když tehdejší fotograf Ctirad Sára zatoužil změnit svůj profesní směr. "Živil jsem se focením na volné noze a měl ateliér v Ostravě. Jenže na mě čím dál tím víc doléhala pomíjivost fotografie. Je to pokaždé to samé: pořídí se snímek, ten se použije a potom zmizí," vzpomíná na dobu, kdy se rozhodl pro hmotnější tvorbu.

Tehdy, před čtyřmi lety, začaly být populární dřevěné brýle a hodinky. I Ctirad má ke dřevu blízko – dětství strávil v Beskydech a jeho otec tu vlastní pilu. "Není divu, že se mi myšlenka dřevěných produktů zalíbila, vypomáhal jsem tam a byl tak přímo u zdroje," usmívá se při setkání v malém karlínském bistru. Na krku mu sice kvůli horkému počasí motýlek chybí, nedostatek ale napravuje dřevěným páskem.

Řemeslná práce s přírodními materiály

Na prvním motýlku spolupracoval Ctirad Sára se svými sousedy a přáteli, truhlářem a švadlenou. Dřevěný doplněk sklidil úspěch a tým BeWooden se také rozrostl o Patrika, studenta práv, a Jakuba, který dokončil strojařskou školu. Ti dnes spolu se Ctiradem tvoří jádro značky. "BeWooden jsem zakládal s vizí propojit přátele a zajímavé lidi se zajímavými dovednostmi," vysvětluje Ctirad Sára. Tým dnes tvoří okolo pětadvaceti lidí, od návrhářů a designérů přes řemeslníky a výrobce až po marketingový a organizační tým. Základnu mají v Rychalticích na frýdecko-místecku, dílčí dílny a výrobny jsou rozeseté po celém kraji.

BeWooden collage 3

Dřevěný motýlek, na němž firma úspěšně vyrostla, přitom není žádným převratným objevem. Podle Ctirada byl součástí společenského obleku už v polovině minulého století a několik firem je dodnes vyrábí také v Americe. "Inspiroval jsem se poctivou řemeslnou prací s přírodními materiály, které jsme společně s naším týmem dali nový design," vysvětluje.

Favorit jménem ořech

Tvůrci BeWooden chtějí lidem nabídnout módní doplněk, kterým dají najevo osobitý styl. Vyrábí proto celou řadu modelů i barevných kombinací motýlků. Dají se nosit téměř při každé příležitosti, ať už se vydáte na ples, svatbu, obchodní schůzku či stylově na nákup. Portfolio BeWooden se postupně rozrostlo také o další dřevěné produkty: peněženky, pásky, vizitkáře, ozdoby do klopy či manžetové knoflíčky. Tým začal vyrábět rovněž dámské doplňky.

"Zjistili jsme, že velké procento našich zákazníků jsou ženy, které začaly naše produkty kupovat svým polovičkám a ocenily by také něco pro sebe," vysvětluje Ctirad. Ženám proto nabídli kolekci dámských motýlků, psaníček, náramků a broží, vyrábí také několik druhů doplňků pro malé dámy a gentlemany.

Zákazníky BeWooden Ctirad Sára charakterizuje jako lidi, kteří si zakládají na originálním způsobu sebevyjádření, ruční práci, přírodních materiálech a špičkovém designu. "Používáme tvrdé dřevo, jako je třeba dub, ořech, javor nebo jasan, až po ovocné stromy jako třešeň, hruška, švestka. Výjimečnou kresbu potom hledáme u estetických dřevin z jiných kontinentů," popisuje. Jeho favoritem je český ořech, který s věkem mění barvu. Používané kůže a látky jsou rovněž tuzemského původu.

Součástí každého produktu je signatura BeWooden, zákazník má také možnost nechat si laserem gravírovat konkrétní monogram. "To je jediná strojní část naší výroby, jinak se všechno dělá ručně a v České republice," doplňuje Ctirad Sára.

Dřevěné motýlky z vinařských sudů

Nejnovějším počinem značky je série pěti broží s motivem zvířat žijících v beskydských lesích – medvěda, vlka, zajíce, lišky a laně. Tým BeWooden vytvořil také několik limitovaných edic, například vinná série motýlků vznikla ve spolupráci s vinařstvím ze dřeva starých sudů. S jihoafrickými umělci Loux the vintage guru a Tonysem Houzem pak vytvořil tým sérii motýlků z tanzanijského dřeva. Rýsuje se také spolupráce s českou firmou TONAK vyrábějící klobouky.

Na sociálních sítích se utvořila komunita fanoušků, která podle hlavního "guru" Ctirada Sáry nevnímá BeWooden samostatně jako značku, ale jako kolektiv lidí, kteří její produkty vyrábějí, a těch, kteří je nosí. "Produkt je pro nás mostem k zákazníkům," vysvětluje. "Baví nás to čím dál tím víc a rádi bychom propojili ještě víc řemesel a řemeslníků." V Česku je podle něj spousta řemeslných dílen a výroben se šikovnými lidmi, ale někteří vyrábějí stále věci z dob dávno minulých, které nejsou pro dnešního zákazníka tak atraktivní, nebo si neví rady s marketingem. "Tady bychom si mohli třeba vzájemně pomoci," zakončuje.BeWooden czech team Patrik Babinec left Jakub Najdek middle Ctirad SA ra right