A teď malý test. Jak si představíte lahev kvalitního, a tedy nejspíš i drahého vína? Zavřete oči a zkuste to. Vidíte ji? Já taky. Má tradiční tvar a elegantní vinětu. Pokud je to víno evropské, viněta je konzervativní a víno má složitý název, u novosvětských vín je "povolen" menší designový odvaz. A pokud chceme naši představu kvalitního vína povýšit na klišé, lahev je lehce zaprášená a viněta vybledlá, možná i poškozená.

To ale není případ jihoafrického vinařství Stormhoek. Už od svého vzniku před 20 lety necílí na znalce vína (nebo chcete-li snoby), ale na lidi, pro které je víno způsobem, jak se bavit, užívat si a setkávat se s ostatními. A nebojí se k tomu používat inovativní marketing. Už v roce 2006 oslovilo blogery ve třech evropských zemích, že jim zadarmo pošle lahev vína. Podmínkou bylo pouze to, že musí být starší 18 let a jejich blog funguje déle než tři měsíce. Přihlásilo se zhruba 100 zájemců. A výsledek? Prodej vinařství se za rok zdvojnásobil.

Lahev Chardonnay 2016 je podobný případ. Vinařství Stormhoek na to ale jde přes vinětu. Žádné překvapení? Tak pozor, nejde o jejich, ale o vaši vinětu. Konkrétně tu, kterou si nakreslíte sami. K lahvi zavařené do fólie je totiž přidaný malý fix a tam, kde bývá viněta, je prostor pro vaši kreativitu.

Všimla jsem si lahve v Nizozemsku a bojovala se dvěma pocity. Za prvé, že chardonnay není mou oblíbenou odrůdou, a za druhé, že k vínu přistupuji bez předsudků, ale přece jen jsem citlivá na to, aby jeho prodej byl moc velký cirkus. Zde je to na hraně. A tak jsem zvolila tuhle cestu: víno koupím, "nachutnám", a pokud bude slušné, napíšu o něm.

Teď už víte, že tímto testem prošlo. "Chardonnka" má zlatou barvu s oranžovými záblesky. Aroma je hluboké, zavřené, na patře zaujme chuť žlutých melounů a pálivé dijonské hořčice. Dochuť je krátká jako blesk. Ne, není to víno na sólové pití, ale skvěle doplní pokrmy na bázi šlehačky, třeba českou svíčkovou nebo lasagne s houbami, sýrem a smetanou. Já osobně jsem s ním doplnila indické kuře tikka masala. A když k tomu připočteme vinětu, kterou lze originálním způsobem někomu udělat radost? Za mě pro lahev za cca 10 eur palec nahoru.