Vyčnívá z davu nejen kvůli svým 190 centimetrům, ale i díky nápadným oblekům s viktoriánsky zvednutým límečkem. Takto je možné jej potkat nejen na firemních akcích, kde předvádí své mentalistické efekty, na vytříbený zevnějšek dbá i "v civilu". Usadí se naproti vám, sleduje vás svým pronikavým pohledem a naladí se s vámi na vlnu "synchronizovaného mrkání", aniž si to uvědomujete.

Nejde mi otevřít notebook, kde mám napsané otázky, které jsem vám chtěl položit. Nezhypnotizoval jste mi počítač?

Hypnotizuju počítač asi jako každý normální uživatel.

Já občas techniku hypnotizuji, aniž chci. Ale pojďme k vám. Jste mentalista. To je kouzelník, který nepoužívá pomůcky, ale pouze svou mysl, jazyk a další fyzické a psychické zručnosti. A je to vycvičený pozorovatel.

Hezky jste to popsal. Nepoužívám asistentky a rekvizity. Moje rekvizity jsou lidi, které potkám na akcích.

Jakub Kroulík (33)

◼ Den po našem rozhovoru jsme se s Jakubem Kroulíkem setkali ještě při fotografování v pražském Hemingway baru. To už mi byl pár věcí ze svého repertoáru ochoten předvést.

◼ Nejdříve si se mnou zahrál "skořápky". Na stole přemisťoval tři plastová kolečka. Na jednom z nich byla na rubu nálepka se symbolem české vlajky a já měl hádat, na kterém. Ani jednou jsem se netrefil, přestože s nimi hýbal velice pomalu a já si byl vždy jist, že ukazuji na to správné kolečko.

◼ Stejně neslavně jsem dopadl, když jsem na mentalistův pokyn zamíchal pět karet s různými symboly a on měl za úkol uhádnout, kde se v řadě karet nachází karta s obrázkem, na nějž jsem si v duchu myslel. Ze tří pokusů ukázal pokaždé na tu správnou. Při tomto čísle mě držel za ruku, kterou jsem pohyboval nad kartami. Na konci pokusu mi podle svých slov "poodhalil" svou metodu: jakmile se má ruka přemístila nad inkriminovanou kartu, údajně se změnilo napětí mých svalů a on to vycítil. Bylo to opravdu "poodhalení", nebo cílená dezinformace?

◼ Nakonec vyzkoušel na mě a kolegu fotografa lehkou hypnózu – říkal tomu test sugestibility. Stáli jsme s předpaženýma rukama a zavřenýma očima a měli si představovat, že mezi dlaněmi máme magnet. "Ruce ale nechte od sebe, jen si to představujte," řekl hypnotizér. "A teď otevřete oči," pronesl po chvíli. Podíval jsem se na ruce: držel jsem je stále od sebe, nicméně kolega měl dlaně sepnuté. "Vy jste vhodnější médium," pravil směrem k fotografovi pan Kroulík a poté s ním předvedl pár hypnotických miničísel neboli "ukázek přenosu vůle". Kolega stál nějakou dobu se zavřenýma očima, ale pak se začal kácet dopředu, dozadu či do stran – podle tichých pokynů, jež mu hypnotizér uděloval. "Nějakou sílu jsem tam cítil," tvrdilo "médium" poté, co otevřelo oči.

◼ Teprve poté se dal fotograf do práce – a fotky se opravdu povedly. Nicméně hypnóza na to jistě neměla vliv. Kolega je profesionál…

Takže kouzelník versus mentalista − to je něco jako tradiční cirkus versus nový cirkus, tedy cirkus bez zvířat a bičů.

Tenhle žánr bych úplně nepřirovnával k cirkusu. Je mi jasné, že když se dnes řekne kouzelník, většina lidí si představí něco pro děti. Veselého pána s balonky a zvířátky. Ale to není směr, kterým se vydávám. Mě naopak oslovil styl těch elegantních padouchů a šarlatánů z historie, jako byl Hanussen, Bardon…

Musí se každý hypnotizér na začátku kariéry také nechat zhypnotizovat?

Nemusí. Ale je lepší, když pozná, jaké to je být hypnotizován, aby pochopil, co prožívají jeho média. Pak se na ně dá úspěšněji působit.

Takže jste se nechal.

Ano, já si všechno zkouším.

A podstoupil jste to na začátku své dráhy, nebo až jste hypnózu sám ovládal?

Až když jsem ji ovládal. V Česku byl problém, že od dob Břetislava Kafky (český hypnolog a léčitel, zemřel 1967, pozn. red.) tu nikdo nebyl, kdo by to uměl. Navštívil jsem mnoho lidí, kteří říkali, že jsou hypnotizéři. Přišel jsem k nim na návštěvu, oni říkali různé indukce a zaklínadla, mávali rukama, ale nic se nestalo. To jsem byl hrozně zklamaný, protože jsem znal úžasné historky o Hanussenovi a Kafkovi a o jejich neuvěřitelných efektech.

Co třeba dokázal Kafka?

Kafka byl prý velmi silná osobnost a lidi dokázal "uspat" upřeným pohledem, nonverbálním gestem, nebo dokonce jedním slovem.

A kdo vás tedy nakonec zhypnotizoval úspěšně?

Jeden Polák.

Mentalista?

Ne, byl to obyčejný šarlatán.

Šarlatán?

Tohle pro mě není hanlivé pojmenování. Označuju tak člověka, který není psycholog ani psychiatr. On sám sebe viděl jako šamana a hypnotizéra. Já jsem religionista a součástí mé specializace je vyhledávat lidi či komunity, které jsou pro okolí nějakým způsobem zvláštní. A na něj jsem narazil v Polsku.

A jaký byl váš zážitek při hypnóze?

Úžasný. Lidi se většinou hypnózy bojí. Nevědí, co to je, zda to není škodlivé. Naopak. Je to velmi příjemný stav, který si můžete nádherně užít, a tak to bylo i u mě.

Zdálo se vám něco, nebo jste během hypnózy ve snách někam putoval?

Hypnóza není o putování ve snech. Jedná se o změněný stav vědomí. Zažil jsem hypnózu s těmi efekty, které jsem toužil vždycky zažít nebo umět. Vaše tělo zkamení jako socha a nedokážete se hnout, i když vnímáte vše okolo. Anebo zapomenete své jméno.

Byl jste hypnotizován v bdělém stavu, nebo ve spánku?

Na tom tak úplně nezáleží. Hypnóza je stav, jaký všichni zažíváme těsně před tím, než usneme, nebo těsně před tím, než se probudíme. Stav mezi spánkem a bděním, kdy je člověk maximálně uvolněný.

Já si myslím, že mě byste nezhypnotizoval.

To si chlapi většinou myslí.

Vy jste si jist, že byste mě do hypnotického stavu dovedl?

Ano, jsem.

Co dokáže mentalista

◼ Profesionální mentalista a hypnotizér. Magii se věnuje 20 let. Narodil se ve Rtyni v Podkrkonoší. Studuje religionistiku na Husitské teologické fakultě UK. Na mistrovství republiky v moderní magii zvítězil v kategorii manipulace.

◼ Založil projekt Falešní hráči, vystupuje na firemních a dalších akcích, kde je možné jej vidět coby mentalistu či hypnotizéra. Se spolupracovníky předvádí také techniky hazardních her včetně třeba proslulých skořápek.

◼ Přednášky na téma Anatomie lži či Jak číst lidskou mysl pořádá mimo jiné pro policii a bezpečnostní agentury. Prezentaci o exorcismu bude mít na zářijovém Evropském kongresu skeptiků v polské Vratislavi. Spoluinicioval akci Paranormální výzva.

◼ Je svobodný.

Dobře, a kdyby se vám to tedy povedlo, mohli bychom pak po mém procitnutí pokračovat v rozhovoru?

Potom asi už v něm moct pokračovat nebudete.

Redakce ale po mně chce, abych rozhovor s vámi přinesl, tak tedy hypnózu raději vynecháme. Jak se lidé vlastně po hypnóze cítí?

Většinou euforicky nebo jako uzavření v jakési příjemné bublině. Má zkušenost je taková, že hypnóza působí na každého, ale musíte s lidmi pracovat odlišně. Někdo je víc apatický, někdo víc věřící, někdo emotivnější, někdo spolupracuje, někdo se tomu schválně brání. Ale všechny typy jsou v pořádku, na každý můžete působit. Jen je třeba odhadnout, co máte před sebou za typ, a podle toho tahat za nitky.

Mluvil jsem s lékaři, kteří používají hypnózu pro terapeutické účely, a ti říkají, že uvést někoho do hypnózy pro zábavu nebo kvůli navozování "tajemna" může člověka poškodit, narušit jeho psychiku.

Hypnóza je nástroj a musí se používat zodpovědně. Není to věc pro zábavu, s kterou by si mohl každý jen tak hrát. Je to zásah do vašeho podvědomí, a když se neudělá dobře, může způsobit změny, které nechcete. Sám jsem hypnózu teoreticky studoval 10 let, než jsem ji aktivně začal provozovat. Ač jsou úskalí mnohá, nejsou mi známé žádné zločiny, vážné poškození nebo případ, že by hypnotizér během svého výkonu zemřel a pacient zůstal v transu. Pacient se z hypnózy vždycky probudí.

"Tělo zkamení jako socha a nemůžete se hnout, byť vnímáte vše okolo. Anebo zapomenete své jméno," říká mentalista o hypnóze.

To, co provádíte jako mentalista, jsou triky, nebo kouzla?

V mentalismu nejsou triky ani kouzla. Trik znamená podvod. Kouzlo, že je něco nadpřirozené.

Tak co to je?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se