Pouze dva lidé v Polsku nyní vědí, jak bude vypadat polská vláda po 15. listopadu. Premiérka Beata Szydlová a šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński podle médií i zákulisních spekulací směřují k dohodě, která by dva roky po historickém volebním vítězství měla změnit styl vládnutí a rychlost změn.

Nejistota, jaký bude další krok, je základní strategií, jíž Kaczyński ovládá svoji stranu. Změny ve vládě nastanou podle premiérky "v příštích dnech". Vicemaršálek Sejmu a šéf poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki podle stanice Wnet řekl, že rekonstrukce vlády se odehraje kolem 15. listopadu.

Ve Varšavě sílí názor, že se pozice premiéra ujme sám Jaroslaw Kaczyński, i když řada médií tvrdí, že se předseda strany ještě úplně nerozhodl. Podle bookmakerů firmy Unibet je pravděpodobnost změny premiéra 55 procent. Kromě Kaczyńského by podle sázkařů na toto křeslo mohl pomýšlet i dosavadní vicepremiér a šéf ekonomických resortů Mateusz Morawiecki.

Kaczyński ale uprostřed volebního období − přesně dva roky po drtivém volebním vítězství − potřebuje urychlit plánované politické změny v Polsku. Opřít se může o vysokou podporu své strany v průzkumech, která pravidelně překračuje čtyřicet procent. Nečekaně ale narazil na odpor prezidenta Andrzeje Dudy z vlastní strany, když v létě hlava státu vetovala část soudní reformy.

Kdyby byl Kaczyński premiérem, lépe by se mu na Dudu tlačilo. Zároveň prezidentovi výměnou za vstřícnost nabízí, aby zemi jezdil reprezentovat na summity Evropské unie. A protože mezi odvolanými ministry má být téměř jistě i šéf resortu zahraničí Witold Waszczykowski, hovoří se, že by Kaczyński na tento post dosadil dosavadního hlavního Dudova poradce Krzysztofa Szczerského. Tím by Kaczyński prezidenta více vtáhl do rozhodování (a politické odpovědnosti), ale nemusel by se zabývat zahraniční a evropskou politikou, k nimž nemá blízký vztah.

Pokud by byl Kaczyński premiérem, zrychlilo by se rozhodování vlády, protože Szydlová si stejně nechávala všechna zásadní rozhodnutí od něj potvrdit či přímo doporučit.

"Kdyby se stal Kaczyński premiérem, mělo by to politický smysl. Šéf PiS by získal možnost schválení zákonů měnících soudní systém, o volebním uspořádání, tajných službách a případně i o dekoncentraci médií, ale za cenu politické odpovědnosti za tyto změny," uvádí analýza think-tanku Polityka Insight.

A to je právě ten problém: jde o kontroverzní změny dotýkající se celého politického systému Polska. Kaczyński dosud dával přednost jejich rozehrávání ze zákulisí.

Mezi očekávanými výměnami ministrů ve vládě není odchod nejkontroverznějšího politika PiS, ministra obrany Antoniho Macierewicze. Z průzkumu agentury IBRiS pro deník Rzeczpospolita vyplývá, že jeho práci negativně hodnotí více než dvě třetiny Poláků.

Druhým nejhůře hodnoceným ministrem podle tohoto průzkumu je ministr životního prostředí Jan Szyszko, který vede spor s Evropským soudem o to, zda kácet, nebo ne v Bělověžském pralese. Szyszko naopak je mezi pravděpodobnými kandidáty na výměnu a jeho odchod by byl signálem do Bruselu, že se Varšava chce minimálně v jednom ze sporných témat s EU dohodnout.

Premiérka Szydlová patří mezi nejpopulárnější politiky PiS, pozitivně ji hodnotí 45,4 procenta Poláků. V podobné situaci už byl v roce 2006 Kazimierz Marcinkiewicz, který vedl vládu PiS, zatímco Kaczyński zůstával v pozadí. I přesto ho nakonec vystřídal. V případě, že se šéf PiS stane znovu premiérem, mohla by Szydlová usednout do čela Sejmu nebo vést stranu do evropských voleb v roce 2019.