Na 60 soutěžících z 22 zemí světa se utká tento víkend na pražském Smart Energy Hackatonu o 5000 eur. Jejich cílem je najít co nejlepší technologická řešení třeba pro České radiokomunikace nebo firmy jako Škoda Auto DigitLab. Speciální cenu Prahy 2000 eur dostane skupina, která navrhne nejlepší inovaci pro "chytré" město. Pořadatelem soutěže je CEEHacks. Původně jsme špatně uvedli, že jím je Innogy, za chybu se omlouváme.

Studenti si mohou vymyslet vlastní projekt nebo si vybrat jednu z deseti výzev z oblasti energetiky, kterou jim nabídli pořadatelé. Mezi zadanými tématy je třeba možnost sestavit zařízení, které by dokázalo předpovídat spotřebu energie, navrhnout systém sdílené ekonomiky v oblasti energetiky nebo vymyslet "vychytávky" do chytrých domů.

"Náš tým se snaží najít nové technologické řešení, které by lidem umožnilo sdílení energie bez kabelů a napájení," říká Questin Tang, student počítačových věd a matematiky na edinburské univerzitě.

Soutěžící mají na vyřešení problému 48 hodin. K dispozici jsou jim mentoři, kterými jsou odborníci z energetiky, start-upů nebo vyučující z univerzit.

"O oblasti chytré energie se mluví dlouho, zavedení do praxe je ale pomalejší. Z hackatonu by ale mohlo vzejít spoustu dobrých myšlenek," říká jeden z mentorů Petr Smitka, konzultant pro energetický průmysl IT společnosti Unicorn.

Tématem předchozího jarního hackatonu byla chytrá mobilita. Zvítězili studenti ČVUT, kteří navrhli inteligentní systém na zrychlení provozu metra. K tomu mají pomoci světelné navigační čáry, které navedou cestující do vagonů podle jejich obsazenosti. Výherci pak dostali možnost uvést pilotní projekt na některých pražských stanicích.