Český Finanční analytický úřad se začal detailně zajímat o uniklá data nazvaná Paradise Papers, nejnovější a jeden z největších úniků dokumentů týkajících se finančních toků a vyvádění peněz do daňových rájů. Potvrdil to ředitel úřadu Libor Kazda.

"Samozřejmě budeme českou stopu prošetřovat," řekl Kazda. Doplnil však, že je otázkou, zda budou mezi e-maily, smlouvami a dalšími záznamy dohledatelné konkrétní bankovní transakce a účty českých podnikatelů. "Uděláme, co půjde," dodal Kazda.

Jeho zpravodajská jednotka, která čítá zhruba třicet lidí a přezdívá se jí cifršpioni, nyní žádá o přístup do databáze Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, kteří Paradise Papers pustili do světa.

Podobně postupovali i minulý rok, když se objevily Panama Papers, v jejichž vyšetřování se také angažovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

České firmy a podnikatele, kteří se v tehdejších dokumentech objevovali, také vyšetřoval Finanční analytický úřad.

"A díky našim zjištěním došlo nakonec i k podání trestních oznámení. Panama Papers se stále zabýváme, protože některé podezřelé transakce můžeme prokázat až nyní nebo v budoucnu. Hmatatelný výsledek je ale ten, že díky celé této kauze byl zaveden rejstřík skutečných vlastníků. To je jedno z hlavních opatření, která by měla vyvádění peněz do daňových rájů ztížit," řekl v létě v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kazda.

Už tehdy navíc předpokládal, že se objeví další podobně masivní únik dat o peněžních tocích do daňových rájů.

Jestli bude českou stopu Paradise Papers vyšetřovat kromě specializované finanční zpravodajské jednotky i česká policie, není jasné. "Policie se zpravidla nevyjadřuje ke konkrétním právnickým a fyzickým osobám, stejně tak nesděluje informace o možném probíhajícím prověřovaní nebo stadiu vyšetřování," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

V Paradise Papers je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které má v Česku a na Slovensku jako jediné přístup ke všem uniklým souborům, přes 12 tisíc dokumentů týkajících se České republiky.

Není ale podle něj možné přesně stanovit, kolik je v Paradise Papers Čechů, protože značná část českých podnikatelů, kteří offshorové služby využívají, uvádí svoji adresu trvalého pobytu v zahraničí.

V dokumentech jsou zmiňovány starší kauzy týkající se například Viktora Koženého nebo Investiční a poštovní banky (IPB) a Kajmanských fondů. Databáze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku zmiňuje také firmu Appian a zakládání složitých vlastnických struktur Jitkou Cechlovou Komárkovou a jejím manželem Alešem Cechlem.

Jitka Cechlová Komárková je podle žebříčku časopisu Forbes nejbohatší ženou v České republice. Většinu majetku získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových.

Přibližně stovka dokumentů z Paradise Papers se vztahem k České republice se týká prominentního advokáta Josefa Brože, který je spojován s bývalým ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem, uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku. V dokumentech je zmiňován i právník, soukromý bankéř a obchodník se zlatem Kamil Braxator a jeho žena Irena Braxatorová.

Převážná většina dat v Paradise Papers nicméně ukazuje na zahraniční firmy a známé osobnosti.

Dokumenty například už nyní v zahraničí odhalily, že americký ministr hospodářství Wilbur Ross má obchodní zájmy ve společnosti Navigator Holdings. Podle BBC ročně vydělá miliony korun prodejem ropy ruské společnosti Sibur, jejíž dva akcionáři jsou na sankčním seznamu USA.

Zdrojem uniklých dat jsou dvě offshorové společnosti - Appleby se sídlem na Bermudách a Estera v Singapuru. 

Související