"Vím, že o Australanech se vypravuje, jak neumějí odejít včas z večírku. Pro mě teď ale po sedmnácti letech opravdu nadešel čas odejít," vysvětluje herec Hugh Jackman, proč v loňském filmu Logan: Wolverine zřejmě naposledy ztvárnil superhrdinu ze série X-Men.

Coby nevrlý mutant s vysouvacími drápy jménem Wolverine tento australský herec prorazil v roce 2000 ve snímku nazvaném X-Men. Od té doby Wolverina ztvárnil v osmi titulech. Při natáčení loňského snímku prý štáb riskoval nejvíc, vzpomíná dnes Jackman.

"Tenhle film neměl dopředu zaručený komerční úspěch," vysvětluje herec.

"Lidé ho považovali za největší risk, dokonce za nejpošetilejší nápad z celé série. Leckdo si myslí, že filmová pokračování se natáčí jen proto, aby vydělala. Má zkušenost zevnitř je ale jiná, pokračování jsou vždy riskantní a za to má člověk bojovat," míní Jackman.

V případě filmu Logan: Wolverine devětačtyřicetiletý Jackman poprvé ztvárnil svého hrdinu ve filmu s ratingem R, což znamená, že jej v USA diváci mladší sedmnácti let směli vidět pouze v doprovodu dospělého.

Díky vyššímu ratingu si Jackson poprvé mohl naplno užít temnější, mučivější stránku hrdiny Wolverina.

Ten je ve filmu starší, unavenější a zápasí se závislostí na alkoholu. Zachrání však mladou mutantku a aniž by si to přál, začne ji doprovázet na její cestě do bezpečí. Navzdory svým výbušným povahám se protagonisté postupně spřátelí.

"Wolverine je muž, jehož život se točí okolo násilí," poznamenává Jackman. "Tentokrát to bylo hodně jiné i tematicky. Nejen co se týče zobrazení násilí, ale také co do důsledků, které to násilí páchá. Nepřišlo nám, že bychom film mohli natočit tak, aby byl přístupný divákům od 13 let a přitom mohl proniknout na tak vážnou úroveň," říká Jackman.

Snímek měl světovou premiéru vloni v březnu a sklidil výrazně pozitivní hodnocení od kritiků. Podle údajů serveru BoxOfficeMojo.com celosvětově utržil přes 600 milionů dolarů.

Filmové studio 20th Century Fox nyní doufá, že díky Jackmanově vkladu do postavy film Logan: Wolverine uspěje také v nadcházející sezoně udílení cen v USA – tedy například na Zlatých glóbech či Oscarech. Ani jedny přitom velkorozpočtové akční filmy s komiksovou předlohou příliš často neodměňují.

"Pro nás herce nebo autory příběhů je to skvělá doba, ve které žijeme," míní Hugh Jackman, podle nějž také americká Akademie filmového umění a věd, jež ceny Oscar uděluje, spatřuje "čím dál méně překážek v tom, co dělá dobrý film dobrým filmem".

Podle Hugha Jackmana by se teď porotci nemuseli řídit už jen žánrem.