Desítky vývojářů a studentů dostanou tento týden v Plzni možnost prezentovat své vynálezy potenciálním investorům. Již šestý ročník největšího českého setkání inovátorů, Festivalu Česká inovace 2017, zde pořádá organizace Česká inovace (ČIN). ČIN je neziskové sdružení nadšenců pro inovace založené na financování svými partnery (mezi hlavní patří poradenská společnost PricewaterhouseCoopers a reklamní firma Havas).

Zatímco loni byla akce uzavřenější a převážně diskusní, letos má být podle organizátorů mnohem větší prostor pro propojení inovátorů s investory. Chystají totiž zdarma přístupnou veletržní část, která bude zabírat celou autobusovou halu areálu DEPO2015, kde budou inovace a technologie přímo vystaveny. Obnovena je také soutěž o nejlepší inovaci, která se na loňském ročníku nekonala. V minulosti v ní uspěl například výrobce vozidel pro tělesně postižené ELBEE.

Podle ČIN je hlavním cílem festivalu propojovat inovátorské firmy nejen s investory, ale i vzájemně mezi sebou. "Z poslední doby je úžasným přínosem vývoj a uvedení na trh nové pily Pilous na řezání 3D tisků z kovu ve spolupráci s Metal 3D. Před rokem na strojírenském veletrhu se Robin Čumpelík z České inovace, Petr Zikmund z Metal 3D potkali s majitelem společnosti Pilous a vyvinuli společně právě unikátní typ pily. První prototyp byl představen necelý rok poté a také letos na strojírenském veletrhu," říká ředitel ČIN Tomáš Pelikán.

Úvodní řeč při zahájení festivalu symbolicky pronese humanoidní robot Pepper, který je součástí celé sekce vyhrazené pro robotiku. V rámci elektromobility budou k vidění dnes již světoznámé elektrické motorky Kuberg ze slezských Mankovic nebo první elektrokolo svého druhu celé vytištěné na 3D tiskárně z hliníkového prášku. Kinazo e1 z dílny slovenských designérů Paul+Murín si neklade za cíl nic menšího, než stát se "teslou" mezi e-koly.Návštěvníci se budou moci blíže seznámit s virtuální realitou, leteckým simulátorem, 3D tiskem, drony, robotikou nebo třeba obojživelnými vozidly Enjoy Tech. Studenti Západočeské univerzity zase předvedou pikosatelit Pilsencube, který by měl být příští rok vyslán na oběžnou dráhu. Tam bude provádět experimenty, které budou teprve vybrány z návrhů studentů středních škol.

ČIN na festivalu představí i vlastní projekt Czech Innovation Team, inspirovaný finskou platformou Team Finland propojující Finy ve světě. Jeho hlavní myšlenka podle Pelikána zní: "Když jsi Čech kdekoliv na světě, spolupracuj s jiným Čechem." Výsledkem by měla být internetová aplikace, v níž může každý Čech na virtuální mapě zapíchnout vlaječku místa, kde se právě nachází a kde je otevřen ke spolupráci.

Letošní ročník zamířil za hranice Prahy podle plánu propojování jednotlivých krajů. "Na příští ročníky plánujeme velmi pravděpodobně Ostravu, ale také Brno, Liberec či České Budějovice, kde máme dobré vztahy s univerzitami. Může se ale opakovat i Plzeň nebo současně více festivalů ve více městech," dodává Pelikán.

Na festivalu si bude možné ve zpoplatněné zóně vyslechnout příběhy úspěšných firem a také navštívit workshopy s praktickými radami na rozmanitá témata od prezentace na sociálních sítích přes získávání dotací a peněz od investorů až po organizování crowdfundingových kampaní.