Newyorská Metropolitní opera v neděli přerušila spolupráci se svým dlouholetým hudebním ředitelem, oceňovaným čtyřiasedmdesátiletým dirigentem Jamesem Levinem. Ten nyní čelí nařčením ze sexuálního zneužívání nezletilých chlapců.

Nejznámější newyorská operní scéna uvedla, že spolupráci přerušila kvůli několika incidentům, jež se údajně staly v 60. až 80. letech minulého století. Týkají se tedy i doby, kdy již Levine dirigoval v Met.

Levine, který v Met vedl přes 2500 inscenací a byl jejím hudebním ředitelem po dobu 40 let až do loňského odchodu do důchodu, po dobu vyšetřování nebude s institucí jakkoliv spolupracovat.

Tím pádem nebude ani dirigovat inscenace, které měl v nynější sezoně na programu. Týká se to rovněž Pucciniho Toscy, jež se měla vrátit na program začátkem nového roku a kterou s dirigujícím Levinem měla v sobotu 27. ledna přenášet česká kina.

"Na výsledky vyšetřování čekáme, ve světle těchto novinek jsme se ale rozhodli jednat okamžitě," vysvětlil generální ředitel Peter Gelb, jehož prý podpořila správní rada i výkonná komise Met.

"Je to tragédie pro všechny, jejichž život tato kauza nějak ovlivnila," dodal Gelb, který najal bývalého amerického prokurátora Roberta J. Clearyho, aby incidenty prošetřil.

Spojit se s Levinem prostřednictvím jeho manažera v neděli nebylo možné.

Zprávy o tom, že v jednom z nejprestižnějších operních domů světa mohlo dojít k sexuálnímu zneužívání, přicházejí jako součást současné vlny nařčení, jež hýbou americkým showbyznysem, politikou i novinařinou.

Metropolitní opera v sobotu uvedla, že začala zkoumat případ údajného sexuálního zneužívání v 80. letech. Podle deníku New York Times se instituce dozvěděla o policejní zprávě ze státu Illinois z října 2016, kde hudebník Ashok Pai vypověděl, že Levine jej jako mladíka začal sexuálně zneužívat před třemi desítkami let.

Generálnímu řediteli Gelbovi prý Levine řekl, že obvinění se nezakládají na pravdě.

V neděli však New York Times informovaly, že k nařčením Levina se připojili také další dva muži. Oba údajně Levine zneužíval jako chlapce.

Prvním z mužů je podle New York Times kontrabasista Chris Brown, který byl tři desítky let členem komorního orchestru města St. Paul. Když bylo Brownovi 17 a navštěvoval hudební školu Meadow Brook v Michiganu, tehdy pětadvacetiletý Levine jej jmenoval na post prvního kontrabasisty. Browna to prý překvapilo, protože mezi studenty byli zkušenější a lepší hudebníci.

Dirigent začal chlapce po večerech zvát k sobě na pokoj. Při třetím setkání údajně dirigent začal hovořit o sexu, chlapce masturboval a následně jej požádal, aby Brown udělal totéž jemu.

"Nevím, proč to bylo tak traumatické. Nevím, proč jsem byl v takové depresi. Muselo to být kvůli tomu, co se stalo. Hluboce mi záleží na všech, kdo byli zneužíváni, kdo se ocitli v této situaci," popsal šestašedesátiletý Brown, který se podle New York Times rozhodl promluvit až po nedávné vlně nařčení ze sexuálního obtěžování, jež se týkala filmových producentů, herců či režisérů.

Brown rovněž zmínil, že druhý den po incidentu Levina požádal, aby už se situace neopakovala. Dirigent prý ale odmítl. Když se na podzim chlapec vrátil zpět na střední školu, vše vylíčil svému spolužákovi. Toho New York Times kontaktovaly, Brownovo svědectví potvrdil.

Také další hudebník, violoncellista James Lestock, popsal podobný incident z doby, kdy mu bylo sedmnáct let. Od té doby měl prý s Levinem několik sexuálních styků, které jej od té doby tíží, napsaly New York Times.

Lestock se prý stal součástí skupiny hudebníků, kteří tehdy Levina obdivovali. Společně studovali, cestovali, hráli a někdy žili. Jednoho večera roku 1969 v Clevelandu je prý Levine vyzval, aby si všichni zakryli oči a naslepo masturbovali ostatní hudebníky. "Do takové míry měl nad námi kontrolu," dodal Lestock, jehož zážitek listu New York Times pod příslibem anonymity potvrdil i další člen skupiny.

"Kdybych tu skupinu tehdy opustil, přišel bych o kariéru, příjem, přátele, zůstal bych na světě úplně sám," dodal Lestock. Ten se skupinou a Levinem nakonec přicestoval až do New Yorku, začátkem 70. let ostatní hudebníky i Levina opustil.

Třetí muž se jmenuje Ashok Pai a vyrostl v Illinois nedaleko od festivalu Ravinia, jehož byl Levine hudebním ředitelem. Levine prý chlapce začal zneužívat, když mu bylo šestnáct let. Ashok Pai to prvně vypověděl vloni místní policii v Illinois, právě jeho svědectví tak celou kauzu odstartovalo.

"Byl jsem zranitelný," popsal dnes osmačtyřicetiletý Pai. "Tento muž mě měl v hrsti. Vnímal jsem ho jako bezpečnou, ochranitelskou personu, a on mě zneužil a opravdu mi tím ublížil," vypověděl Pai.

Ten prý ještě roku 1988 poslal dopis, v němž dirigentovi vzkázal, že ho miluje. Až později si prý Pai uvědomil, že tehdy byl podle zákona příliš mladý na to, aby k sexuálnímu styku sám svolil.

Agentura Reuters svědectví nebyla schopna nezávisle ověřit.

New York Times napsaly, že Met si nyní podobně jako další organizace bude muset ujasnit, kolik toho o skandálu věděla a jestli nemařila vyšetřování.

Podle generálního ředitele Petera Gelba se management operního domu o možném zneužívání dozvěděl dvakrát – poprvé v roce 1979, kdy tehdejší ředitel Anthony A. Bliss referoval správní radě o anonymním dopisu obsahujícím jistá nařčení vůči Levinovi. Bliss ale tehdy konstatoval, že obviněním nevěří.

Dnes již tehdejší generální ředitel nežije a kopie dopisu se nezachovala, jeho obsah tedy zůstává neznámý.

Podruhé se Met o případných přečinech v chování Jamese Levina dozvěděla v říjnu 2016, kdy se na ni obrátil detektiv z Illinois na základě svědectví Ashoka Paie. Peter Gelb tehdy správní radu uvědomil, avšak Met se rozhodla nekonat, dokud policie kauzu nevyšetří.

Čtyřiasedmdesátiletý James Levine patří k nejvýznamnějším světovým dirigentům. V letech 1986 až 2004 vykonával funkci uměleckého ředitele Metropolitní opery a do dubna 2016 byl jejím hudebním ředitelem. Poté s institucí nadále spolupracoval jako její emeritní hudební ředitel na programu rozvoje mladých talentů a příležitostně dirigoval některé operní inscenace včetně těch, jež se přenášely do světových kin.

Vloni Levine odešel do důchodu. Dlouhodobě zápasí s Parkinsonovou nemocí a dalšími zdravotními problémy.

Levine je dalším prominentním mužem, který ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Vlnu afér rozpoutal případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinilo mnoho žen z obtěžování a některé i ze znásilnění.