Na změny v důchodech, reorganizaci lékařské posudkové služby či revizi dávek se chce zaměřit po svém nástupu do funkce kandidátka na ministryni práce Jaroslava Němcová (ANO). Řekla to ve čtvrtek novinářům po své schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Dodala, že do úřadu by ji premiér měl uvést krátce po jmenování kabinetu 13. prosince odpoledne či navečer.

Jako jednu z priorit své chystané vlády uvedl Andrej Babiš (ANO) důchodovou reformu. Podle něj by se měl od rozpočtu oddělit důchodový účet, na který by plynuly odvody a z něhož by se vyplácely penze. O oddělení prostředků na penze od státního rozpočtu mluvila ve čtvrtek i Němcová. "Aby bylo zajištěno, že i v dobách, kdy se republice nebude dařit hospodářsky, budou peníze na důchody," uvedla budoucí ministryně.

Důchodový účet nyní samostatný není. Důchodové odvody plynou do rozpočtu. Už léta jsou příjmy z nich nižší než výdaje na penze, veřejný penzijní pilíř je tak v deficitu. Důchody doplácí právě státní pokladna z jiných příjmů. V příštím roce by se systém mohl dostat ze schodku, ale jen díky ekonomické konjunktuře. Odvody totiž posílá víc zaměstnaných z vyšších mezd.

Podle Němcové je cílem nové vlády nastartovat opravdovou důchodovou reformu, do které se "začlení pravidelná valorizace". Penze se pravidelně zvyšují už nyní, a to každoročně k 1. lednu. Ukládá to zákon. Němcová uvedla, že reforma se připravuje bez ohledu na to, jestli Babišův kabinet získá důvěru. Dodala, že pro změny bude nutné najít širokou politickou i celospolečenskou podporu.

Budoucí ministryně míní, že některé úpravy důchodů se dají provést rychle. Zmínila například zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a také to, že by základní výměra důchodu mohla od ledna 2019 odpovídat deseti procentům průměrné mzdy ve státě místo nynějším devíti procentům. Tento krok by byl výhodný ale jen pro část seniorů a seniorek. Přilepšili by si lidé s nižší penzí, tedy hlavně ženy. Ostatním by se důchody zvyšovaly méně než dosud. Aby tyto změny začaly platit, musí se změnit zákony.

Němcová řekla, že v první chvíli její úřad čeká také revize sociálních dávek a posouzení dopadů příspěvků, které se postupně zaváděly.

Systém by se měl změnit tak, aby lidé nebrali pomoc od státu automaticky a aby se jim vyplatilo pracovat, míní budoucí ministryně. S ministerstvem financí chce pak ještě jednat o navýšení částky pro sociální služby. Podle ní kraje vyčíslily, že by bylo potřeba pro příští rok asi sedm miliard navíc.

Sněmovní sociální výbor ve čtvrtek dolní komoře doporučil, aby ministerstvu práce přidala na sociální služby pro příští rok do pokladny díky přesunu peněz v navrhovaném rozpočtu tři miliardy.

Němcová se chce dál věnovat i změnám v lékařské posudkové službě či řešení situace dětí, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Po čtvrteční schůzce v Lánech uvedla, že se s prezidentem na prioritách shodli.

Zeman přijal i kandidátku na ministryni místního rozvoje Dostálovou

Ministerstvo pro místní rozvoj by se v budoucnu mělo stát ministerstvem veřejného investování. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ve čtvrtek řekla kandidátka na ministryni Klára Dostálová (ANO). Záměr chce dostat i do programového prohlášení vlády.

Ministerstvo by podle ní mělo být především servisním ministerstvem pro resort dopravy. "Tak abychom si i zákonem o liniových stavbách stanovili strategické investice do budoucna, které by zavazovaly i další vlády České republiky," uvedla Dostálová.

Českou republiku je podle ní třeba připravit na financování ze státního rozpočtu. "Evropské dotace budou i díky brexitu vysychat," podotkla. Strategické investice ale podle Dostálové nemají být jen do dopravní infrastruktury.

"Hovoříme například také o investicích do kulturních památek, rekonstrukcích tělocvičen, místních komunikacích, což samozřejmě nespadá do ministerstva dopravy. Je potřeba to přijmout komplexněji a skutečně připravit strategii pro investování v ČR i bez evropských zdrojů," řekla.

Chtěla by rovněž navýšit rozpočet ministerstva. Prezidenta podle ní nepříjemně překvapila informací, že byl pro příští rok snížen o 65 procent. "My jsme resort, který 70 procent rozpočtu dává do programového financování a pouze 30 procent na provoz," dodala Dostálová.

Základní parametry státního rozpočtu na příští rok schválila v prvním čtení sněmovna v úterý. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o deset miliard korun na 50 miliard korun.

Příjmy rozpočtu jsou navrženy na 1314,5 miliardy korun, výdaje by měly činit 1364,5 miliardy korun.