reklama
reklama
28. 4. 2012 | poslední aktualizace: 26. 4. 2012  21:30
FOTO: Nejslavnější poutní místa světa

Řecký Athos, Zlatý chrám a další. Podívejte se na nejslavnější poutní místa světa

Ať už na nějaké duchovno věříte, či nikoliv, i ten největší cynik si odpustí vtipné průpovídky na posvátných poutních místech. Nahlédněte do útrob Zlatého chrámu v Indii nebo vyšplhejte na Adamův vrch na Srí Lance. Podívejte se na několik uhrančivých míst podle serveru Lonely Planet, kde si poutníci podávají ruce.
red
red
Čtěte více o: svatá pouť | duchovní | cestování
Athos, Řecko
Athos, Řecko

Světová turistická organizace tvrdí, že se na vírou inspirované cesty každoročně vydává více než 300 milionů lidí. Zájem o duchovní pouti stále roste a ekonomové odhadují, že se v tomto segmentu turistického průmyslu protočí 10 miliard dolarů.

Chcete-li se k rostoucímu počtu duchovně založených turistů přidat, nezoufejte ani tehdy, kdyby se vás duchovno  na žádném z posvátných míst nedotklo. Útěchou vám bude nádherná příroda a překrásné památky.

reklama

Hora Athos, Řecko

Na poloostrov Athos v řeckém Chalkidiki mají poutníci v sukních vstup zakázán. Mužští obyvatelé dvaceti ortodoxních pravoslavných klášterů by totiž dámskou návštěvu jen těžko rozdýchávali. Vždyť i muži mají problém se sem dostat – pokud chtějí navštívit nejbližší okolí Svaté hory, musí být starší osmnácti let a o povolení si zažádat několik měsíců před chystanou návštěvou. Za podívanou na nádherné skalní kláštery to ale stojí.

 

K pramenům Gangy, Indie

Řeka Ganga je nejposvátnější hinduistickou řekou. Horní tok řeky začíná v himálajských vršcích a její více než dva tisíce kilometrová cesta končí v Bengálském zálivu. Nejposvátnější poutí je pro hinduisty pouť k prameni Gangy.K pramenům Gangy, Indie Zhruba 24kilometrová cesta začíná v Gangotri a přes horské vesničky vede do Gaumukhu. Posvátná pouť ale místy často připomíná drsný horský trek.

 

Hora Kailash, Tibet

Téměř sedm tisíc metrů vysoká hora Kailash je posvátná hned pro několik náboženství. Příznivci horských túr (a zahraniční nezasvěcenci) tu mohou na posvátné pouti kolem hory potkat buddhisty, hinduisty, ale i bönnisty nebo džinisty.Hora Kailash, Tibet

Ti nejvášnivější z nich stihnou dvaapadesátikilometrový okruh za jeden den. Někteří však délku pochodu odměřují svým vlastním tělem, a tak je cesta plná "polehávání", které ale v tomto případě může vyčerpat daleko více než samotný pochod.

 

Svatojakubská pouť (Camino de Santiago), Španělsko

Svatojakubská pouť vede mnoha cestami, záleží na tom, odkud vyrazíte. I u nás máme několik tras. Tu správnou poutní atmosféru si asi nejvíce užijete ve Francii a Španělsku. Svatojakubská pouť

Ať už se ale napojíte kdekoliv, vaším cílem je španělské Santiago de Compostella respektive hrobka apoštola Jakuba. Většina poutníků absolvuje pouť po svých, povolena jsou ale i kola či koňská sedla.

 

Medžugorje, Bosna a Hercegovina

O tomto malém městečku na západě Bosny a Hercegoviny slyšel jen málokdo, tedy až do 24. června roku 1981. Ten den se tu šesti mladým lidem zjevila Panna Maria. O té doby k nim prý často přichází s poselstvími míru.Medžugorje, Bosna a Hercegovina

A stejně často sem míří i turisté/poutníci, kteří si odsud kromě poselství Panny Marie mohou odvézt i suvenýry.

Zlatý chrám, Amritsar, Indie

Jen pár desítek kilometrů od hranic s Pákistánem leží indické město Amritsar. Jeho srdcem je Zlatý chrám, nejposvátnější místo sikshkého náboženství. Pokud byste si mysleli, že přízvisko zlatý je jen nějakým druhem metafory, mýlili byste se. Zlatý chrám, Amritsar, IndieChrám je skutečně pozlacen tunami zlata a jeho majestát ještě umocňují okolo stojící budovy z bílého mramoru. Chrám stojí na ostrůvku uprostřed velké nádrže, kde si často dopřávají koupel sikhští poutníci. Ty chrám vítá s otevřenou náručí, ať už jsou jakéhokoliv vyznání a rád je pohostí ve své kuchyni.

 

Shashemene, Etiopie

Rastafariánství se začalo rozvíjet ve 30. letech minulého století a kdo si okamžitě vybaví Jamajku, je na správné cestě. Etiopie však v rozvoji rastafariánství hrála velmi důležitou roli, především pak její bývalý císař Haile Selassie I., vlastním jménem Tafari Makkonen. "Černý mesiáš" v šedesátých letech poskytl půdu jamajským rastafariánům právě ve městě Shashemene a jejich počet zde začal značně stoupat. V sedmdesátých letech navštívil toto místo i rastafariánský bůh Bob Marley. Před několika lety se dokonce hovořilo i o možnosti přestěhovat Marleyho ostatky do Shashemene.

 

Mašhad, Írán

Město Mašhad ve východním Íránu je posvátným místem pro vyznavače šiítského islámu. Každoročně sem míří až patnáct milionů poutníků, aby se poklonili u hrobky významného imáma Reza, který zde byl roku 818 otráven. Nevýhodou je, že pokud nevyznáváte islám, do mauzolea vás nepustí. Nejvíce se to v Mašhadu hemží poutníky kolem íránského Nového roku, který se slaví 21. března.

 

Pouť po 88 chrámech ostrova Šikoku, Japonsko

Podle buddhismu existuje osmaosmdesát "zlých lidských tužeb", což přesně odpovídá počtu chrámů na japonském ostrově Šikoku. Pokud se těchto tužeb chcete zbavit "jednou ranou", měli byste navštívit všech osmaosmdesát chrámů.Chrám Matsuyama, Shikoku, Japonsko

V dnešní době už poutníci mohou okružní pochod vyměnit za okružní jízdu autobusem – nikde není psáno, že se při této duchovní očistě musíte uchodit. Okruh začíná a končí ve městě Tokušima.

 

Adamův vrch, Srí Lanka

Snad nejposvátnější místo na světě je právě Adamův vrch. Tudy měli na Zemi sestoupit například Adam, Buddha nebo Šiva. Jeden z nich tu každopádně na samém vrcholku zanechal obří otisk svého chodidla.Adamův vrch, Srí Lanka Není se tedy čemu divit, že během poutní sezóny (od prosince do května) tu člověk těžko najde osamělé místo – zástupy poutníků se táhnou na kilometry daleko.

Autoři: red
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Řecký Athos, Zlatý chrám a další. Podívejte se na nejslavnější poutní místa světa (petr)
Ta posledni fotka zcela urcite neni Adam's Peak - ten se nachazi...
Řecký Athos, Zlatý chrám a další. Podívejte se na nejslavnější poutní místa světa (anonym)
Mozna jsem neco nepochopil ale jak to ze tam neni Jerusalem a...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama