Dvě starobylá města Mayů, skrytá po staletí v hlubinách nepřístupného pralesa, objevili archeologové v srdci Yucatánského poloostrova. Obě města byla podle expertů z větší části postavena v rozmezí let 300 před naším letopočtem až 250 našeho letopočtu a sídlila v nich i tehdejší vrstva bohatých a mocných.

O nálezu, který pomůže  velkého významu pro poznání života a historie Mayů aktuálně informoval server news.discovery.com.

"V objevení tohoto místa nám pomohly letecké snímky," přiznal šéf expedice Ivan Šprajc z výzkumného centra slovinské akademie věd. Ruiny nalezených měst se rozkládají v jihovýchodní části mexického státu Campeche, kde se dosud žádné takové stavby nenašly.

Jedno z objevených měst, Lagunita, je tvořeno množstvím obrovských paláců, nalezena zde byla i chrámová pyramida o výšce téměř 20 metrů se třemi oltáři a deseti stélami (zdobené kamenné desky), na kterých se mimořádně dobře dochovaly hieroglyfické texty. Na první pohled mezi tamními památkami upoutá průčelí vstupní brány, na kterém dominuje otevřená tlama nestvůry.

"Tato tlama symbolicky souvisí s uctíváním plodnosti. Brána představuje vstup do jeskyně a, v obecné rovině, do vodního světa, kde se podle mytologie zrodila kukuřice a kde je místo pobytu dávných předků," citoval badatele server news.discovery.com.

Ruiny Lagunity poprvé v novodobé historii navštívil v 70. letech 20. století americký archeolog Eric von Euw. Některé kamenné monumenty, včetně obří tlamy, kresebně zdokumentoval, dodnes však tyto podklady nebyly vydány. Přesná poloha tohoto města však byla stále neznáma a všechny dosavadní pokusy objevit jej znovu ztroskotaly.

"Informace o Lagunitě byly vágní a zcela nevyužitelné. V pralese můžete být třeba jen několik desítek metrů od místa, kde jsou pozůstatky velkého města, a nemáte ani tušení, že tam je," dodal Šprajc.

Další mayské město objevené nyní Šprajcovým týmem se jmenuje Tamchén, což v jazyce mayů znamenalo "hluboká studna". Název je odvozen patrně ze skutečnosti, že uvnitř města se nachází více než 30 nádrží na dešťovou vodu. Některé byly hluboké až 13 metrů.

Tamchén se také mohl, podobně jako Lagunita, pyšnit rozlehlými budovami, k nejzajímavějším nálezům tu dnes patří ruiny původní akropole a nádvoří se třemi chrámy.

"Obě města otevřela nové otázky o rozmanitosti mayské kultury. Také o tom, jakou roli hrály v mayské historii tyto rozlehlé oblasti a jaký byl jejich vztah k dalším městům," uvedl Šprajc.