Rozměrný obraz Antona Pettera zobrazující zavraždění svatého Václava z roku 1844 je jednou z pětadvaceti památek, přes které chce Opava ukázat historii města obyvatelům a turistům.

Dílo, které prošlo nákladným restaurováním a které se představí v rámci letošních Dnů evropského dědictví, bude k vidění v místním kostele sv. Václava.

"Jedná se o mistrovské dílo, které shodou náhod zůstalo více než sto let skryto před zraky veřejnosti. Po celkové restauraci plátna, které vlastní olomoucké arcibiskupství, to nyní budou právě návštěvníci Národního zahájení Dnů evropského dědictví, kdo bude mít jako první možnost tento monumentální obraz zhlédnout," uvedl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Na obrazu je zajímavé i jeho uchycení v prostorách kostela, o jehož návrh se postaral světoznámý český architekt Josef Pleskot.

Opava je město, kde letošní Dny evropského dědictví s podtitulem "Návraty ke kořenům" začínají. Celkem se otevře více než tisíc památek v celé republice, z toho téměř 800 zdarma.

Barokní zámek v Duchcově, známý pobytem Giacoma Casanovy, nabídne speciální prohlídky nově obnovených zámeckých střech, které jsou návštěvníkům běžně nepřístupné.

V Kroměříži bude po třech letech obnovy slavnostně otevřena Květná zahrada.

Na zámku v Zákupech se otevře výtah císaře Františka Dobrotivého a lidé v Olomouci se budou moci po devíti letech znovu podívat do prostor kdysi kultovního kina Central.

Podívejte se na sedm míst, která můžete v rámci Dnů evropského dědictví navštívit:

Dny evropského dědictví jsou kontinentální akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek či militarií.

V Česku se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturní památky, ale také desítky soukromých a veřejných budov, které nebývají přístupné vůbec, nebo jen příležitostně a částečně.

Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví, které se letos konají od 6. do 14. září, je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo 300 památek a přišlo se na ně podívat 50 tisíc lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí.

Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.historickasidla.cz.