Na severovýchodě Moskvy vstává znovu z ruin sovětský ráj: Výstava úspěchů národního hospodářství, gigantická vitrína výdobytků komunismu, založená v roce 1939. Od rozpadu Sovětského svazu před 23 lety začala chátrat, teď se ale návštěvníci procházejí po obnovených cestách mezi pavilony a fontánami a navštěvují vědecké expozice či pouťové atrakce v prostoru za obrovitým triumfálním obloukem, který označuje vstup do parku. Jen za první tři srpnové dny sem dorazily tři miliony Moskvanů.

V centru plochy o 237 hektarech je v hlavním pavilonu umístěna výstava připomínající historii sovětského výstavnictví.

Poněkud dále stojí pavilony zasvěcené jednotlivým sovětským republikám. Před pavilonem Běloruska je dosud lešení a tu a tam je slyšet sbíječky, jen několik kroků od slavné sochy nazvané Dělník a kolchoznice. V dalším velikém pavilonu je umístěna výstava sovětských automobilů. Nad sousedním pavilonem, zasvěceným dobývání vesmíru, na něž byl někdejší Sovětský svaz nejvíce pyšný, se tyčí obrovská raketa Sojuz.

"Ty opravy byly nezbytné. Už jsem to tady dříve navštívila, ale všechno bylo v havarijním stavu. Byly tu stánky a obchody, které vůbec nedopovídaly charakteru lokality," říká padesátiletá Světlana před raketoplánem Buran, což je v historii SSSR nejdražší vesmírný program.

Na obnovu celého komplexu, který s oblibou ukazoval sovětský film, byly vynaloženy značné prostředky. Až do loňského listopadu byl komplex pod kontrolou soukromých akcionářů, pak ho převzala moskevská radnice.

Od letošního dubna, kdy park navštívil moskevský starosta Sergej Sobjanin, zde pracuje téměř 6000 dělníků. A 15. května se komplexu vrátil jeho původní název: Výstava úspěchů národního hospodářství (VDNCH). Tento název zní zvlášť případně v době, kdy Rusko čelí mezinárodním sankcím kvůli údajné podpoře separatistů na Ukrajině a tyto sankce oživují diskuse o soběstačnosti a ekonomickém vlastenectví.

Na obnovu komplexu bylo již vynaloženo přes tři miliardy rublů (1,7 miliardy Kč). Rekonstrukce budou pokračovat ještě v příštím roce a celkem přijdou v přepočtu na 40 miliard Kč.

Pěší zóny v módě

Moskevská radnice se od roku 2011 pouští do rozsáhlé renovace městských parků a kulturních zařízení. V čele těchto změn stojí devětatřicetiletý Sergej Kapkov, který má na radnici na starosti kulturu.

"Obyvatelé metropole se zde musejí cítit opravdu jako doma, proto se zaměřujeme na obnovu parků a bulvárů a na budování pěších zón," řekl Kapkov. Jen za letošek by v Moskvě mělo podle radnice vzniknout přes šest kilometrů pěších zón.

V posledních letech se nezbytným centrem pro trávení volného času Moskvanů stal park Gorkého. Hlavním uměleckým pólem ruské metropole je zase kulturní centrum Rudý říjen, vybudované na místě bývalé továrny na výrobu čokolády z červených cihel.

"Tyto nové infrastruktury nám také pomohou přilákat turisty," dodává Kapkov. Sektor turistiky prožívá hluboký útlum: v porovnání se stejným obdobím loňského roku se totiž počet zahraničních turistů v Rusku letos o téměř 40 procent snížil.