Ukrývali se před světem a žili podle svého. Nyní se stal kmen Mashco Piro, který nemá podle odhadů ani 80 členů, turistickou atrakcí. Cestovní kanceláře nabízejí výpravy za amazonskými indiány a turisté jsou ochotni za tato pochybná safari platit, aby si je vyfotografovali.

List The Washington Post upozornil, že se stále častěji objevují amatérské snímky kmene, o jehož existenci se svět dověděl teprve nedávno.

Turisté se dělí o své zážitky a dávají k dobru záběry v takové míře, že ochránci ze skupiny Survival International zahájili kampaň za zachování izolace kmenů, jako je Mashco Piro. Skupina se snaží odvracet cestovatele od zájezdů, jejichž pořadatelé slibují pohled na indiány žijící v peruánském pralese poblíž brazilské hranice.

"Není to žádná turistická atrakce a takzvaní turističtí průvodci by to měli vědět," řekla Rebecca Spoonerová ze Survival International.

Znepokojení projevila už také federace obyvatel Amazonie a vyzvala k intervenci na vládní úrovni.

Publikace Live Science upozornila, že kmeny žijící mimo civilizaci jsou mimořádně citlivé na nemoci, s nimiž si ostatní bez nesnází poradí. Chřipka a malárie například zdevastovala příslušníky kmene Zo’é v severní Brazílii, když si v 80. letech poblíž jejich teritoria zřídili hlavní stan křesťanští misionáři.

Ohroženi běžnou chřipkou

Spoonerová řekla, že lidé z kmene Mashco Piro jsou mimořádně "zranitelní, protože vůči běžným nemocem nemají žádnou odolnost". Kromě turistů jejich způsob života ohrožuje i nelegální těžba dřeva, obchod s drogami či průzkum ropných ložisek.

V červenci onemocnělo sedm indiánů chřipkou a k jejich ošetření přijela skupina brazilských zdravotníků. "Byla to obtížná situace a je třeba chápat jejich nedůvěru," řekl Carlos Travassos z vládního oddělení pro původní obyvatelstvo.

List Observer se před dvěma lety obrátil na místní společnosti a předstíral, že má zájem o kontakt s izolovanými kmeny. "Žijí v národním parku Manú. Řekněte mi, kolik dní tam chcete strávit, a já vám ušiju program na míru. Nemůžeme si být na 100 procent jisti, že je najdeme, ale když budeme mít štěstí, uvidíme je. V roce 2011 byli vidět v květnu a říjnu," dostalo se zájemcům rychlé odpovědi.

Live Science považuje termín izolovaný za zavádějící, protože většina těchto kmenů ví o existenci okolního světa a některé z nich se stýkají s kmeny žijícími v blízkosti. Rozhodly se ale zachovat si relativní izolaci. Mashco Piro prý se ale až dosud důsledně vyhýbal kontaktům s misionáři a dalšími návštěvníky.

Chtějí žít po svém

Antropolog Glenn Shepard popsal v roce 2012 smrt jednoho svého přítele Shaka, který tento kmen dobře znal. Žil v Amazonii a těmto indiánům nechával na vzdálených místech dárky. Založil také zahradu a nechal indiány, aby na ní sklízeli úrodu. V roce 2011 ho ale indián z kmene Mashco Piro na této zahradě zabil šípem.

"Shakova smrt je tragédie, byl to odvážný a moudrý muž. Věřil, že kmeni Mashco Piro pomáhá. Avšak i tímto činem ti indiáni dali najevo, že chtějí, aby je okolní svět nechal na pokoji," napsal Shepard.

Skupina Survival International a další aktivisté vyzvali peruánskou vládu, aby zabránila cestovním kancelářím vysílat lodě s turisty za indiány a fotografovat si je. Vláda má podle nich zabránit kontaktům, jež si indiáni nepřejí.

Ředitel Survival International Stephen Corry se domnívá, že nynější příběh těchto izolovaných kmenů je vlastně pokračováním genocidy, jež začala s příchodem prvních Evropanů do Ameriky. "Když je cizinci připravili o půdu a zdroje, byly zničeny celé kmeny. Rozšířily se mezi nimi nemoci, proti nimž neměly imunitu. Peru musí okamžitě reagovat, aby další kmeny nezanikly," řekl.