Dříve se na zdech v Aténách objevovala graffiti s tematikou fotbalu, politiky a starostmi dospívajících. Člověk se nad nimi zrovna nezasmál, ale nebylo jich moc. Teď se dá v řecké metropoli podle agentury AP jen stěží najít soukromá nebo státní budova nepoznamenaná černými, červenými, modrými nebo stříbrnými sprejovými barvami. Tématem je stále častěji hospodářská krize, s níž se Řekové potýkají mnoho let.

Mnohá graffiti jsou spíše nesrozumitelné čmáranice, které lze považovat spíš za značkování teritoria po vzoru psů. Najdou se však i mimořádně precizně vypracované výjevy, které nutí k zamyšlení. Některé z nich si dokonce objednali sami majitelé domů, které už nebavilo odstraňovat nesmyslné klikyháky ze zdí. Dali přednost umění a doufají, že tak čmáraly udrží dál od svého majetku.

Řecko se potýká pět let s hospodářskou krizí a čím dál více nástěnných maleb odráží právě finanční a sociální starosti Řeků. Jako galerie těchto sprejerských prací posloužila čtvrť Exarchia v centru města coby domov anarchistů a levičáků a místo s velkým množstvím chátrajících domů.

Ze zabedněného okna jednoho z nich hledí člověk s ustaranou tváří v dlaních a pod ním se na oprýskané zdi skví malba chatrné pětieurové bankovky. Autor, který si říká Wild Drawing, malbu považuje za zrcadlení současného života mnoha Řeků. Na zdi o kus dál nakreslil silniční značku s eurem a malým autem v řeckých barvách modré a bílé. Auto je oproti znaku drolícího se eura miniaturní, je nakloněné a sjíždí do vln.

Kreslíř, který si říká N_Grams, na jiné zdi vytvořil obří bankovku z novinových stránek s nabídkami práce. Použil noviny z doby, kdy sám práci s pomocí inzerátů hledal.

Na ulici vedoucí k přístavu Pireus se skví velká tabule s nápisem Evropa bez Řecka je jako večírek bez drog. Autor Cacao Rocks se takto zvěčnil před třemi lety, ale teď je prý všechno jinak. "Změnil jsme se, už neberu drogy a nechodím na večírky. Ale Evropa prostě nedospívá," řekl. 

AtA c ny 3
 
AtA c ny

Aténské graffiti mezi obyvateli známé jako "Smrt eura" nebo znázornění mladého rebela, který kvůli vývoji finanční krize v Řecku ztratil všechen optimismus. Foto: AP/Thanassis Stavrakis