Východoafrická Uganda má tropické podnebí, které je sice částečně zmírňováno nadmořskou výškou, přesto se nezapře. Místní konstruktéři se rozhodli využít takřka nulových srážek a obrátili svou pozornost na sluneční paprsky. Vznikl tak autobus, který pohání energie ze slunečního záření. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Ugandská firma Kiira Motors představila první prostředek veřejné dopravy, který čerpá elektrickou energii ze solárních panelů. Autobus dostal název Kayoola a svou testovací jízdu zažil v hlavním městě Kampale za velké radosti místních obyvatel.

Generální ředitel společnosti Paul Isaac Musasizi je úspěchem nadšen. "Věřím, že tento krok pomůže pozvednout úroveň automobilového průmyslu, technické i výrobní odvětví,"dodal.

Kromě změn v dopravě si Musasizi slibuje i vznik nových pracovních míst, kterých by podle něj mohlo být až 7 tisíc. Pokud by se autobusy vyráběly sériově, cena jednoho kusu by se měla pohybovat okolo 58 tisíc dolarů (1 435 384 korun). 

Autorem konceptu solárního autobusu je tým z ugandské Makerere University. Stroj dokáže pojmout 35 cestujících a dosáhne rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Solární panely jsou umístěny na střeše vozu.

 

Kayoola Test Drive Video

Zdroj: YouTube.com

Kayoola Test Drive Video