Cestování letadlem patří k oblíbeným způsobům dopravy. Cestující však na letištích mnohdy tráví hodně času ať už kvůli odbavení, nebo čekání na zpožděný či navazující let. Proto se letiště rozhodla pasažérům tuto dobu co nejvíce zpříjemnit a zatraktivnit. Pro jejich pohodlí a zábavu zřizují letištní kina. 

Jak informoval zpravodajský server CNN, tuto inovaci se rozhodlo do svých služeb zařadit i letiště v Portlandu, které svůj kinosál ve vintage stylu zpřístupní cestujícím v létě. Ti budou mít možnost zhlédnout krátké alternativní filmy místních tvůrců, jejichž prostřednictvím budou moci blíže poznat tamější prostředí i kulturu. Organizátoři projektu doufají, že se promítáním zvýší zájem nejen o Portland a jeho okolí, ale celkově o Oregon.

Inspirací pro ně může být letiště v Saint Paulu, které kino provozuje už od srpna 2014, a ani tam na cestující nečekají filmové trháky, ale produkce místních filmařů a dokumentaristů. "Naším cílem je poskytnout cestujícím zážitek z Minnesoty," uvedl umělecký šéf Robyne Robinson. 

V USA jsou letištní kina poměrně novou atrakcí, v Asii mají ale tradici už několik let. V Singapuru čeká na cestující dokonce 24 sálů, ve kterých se promítají nejnovější filmové hity, v Hongkongu si mohou zkrátit čas 2D i 3D projekcí v kině pro 350 diváků. Kinosál na mezinárodním letišti v indickém Dillí nabízí dokonce promítání v 6D, které cestujícím poskytne prožitek nejen prostřednictvím zvukových a vizuálních efektů – k dispozici jsou totiž sedačky se šesti druhy pohybových módů. Kompletní prožitek doplní 21 speciálních efektů zahrnujících například umělou mlhu, kouř, sníh apod.

MAGAZÍN EGO!

Ačkoli je cestování letadlem dnes již poměrně běžnou záležitostí, existuje řada věcí, které jste o letecké dopravě možná netušili. Jejich seznam najdete v pátečním vydání magazínu ego!

Ne každé letiště však může takové zpestření pasažérům nabídnout, proto se v halách budují kiosky Digiboo, ve kterých si cestující mohou rychle a jednoduše stáhnout do svého osobního elektronického zařízení film dle vlastního výběru, který lze sledovat kdykoli a kdekoli. Přehrání filmu totiž nevyžaduje předchozí registraci z domova ani připojení k internetu, proto si jej cestující mohou užít i během letu.

Co se týče pražského letiště Václava Havla, to už své kino s názvem Cinema Time v minulosti mělo. Zájem o projekci byl ale mizivý a provoz kina je tak v současné době pozastaven. K budoucnosti promítací místnosti se mohli vyjádřit dokonce samotní cestující. Z průzkumu vyplývá, že největší zájem je o interaktivní výstavu na téma letištní provoz  jedná se o demonstraci dění na letišti v rámci jeho provozu, například ukázku komunikace pilotů s řídicí věží.

Momentálně je zde k vidění stálá expozice mapující historii, současnost i budoucnost letiště. Velmi rozmanité jsou zejména aktivity pro nejmenší, hala zahrnuje několik dětských koutků. Zábava je připravena i pro dospělé, kteří mohou vyzkoušet velkoformátové hry: šachy nebo člověče, nezlob se.

Samozřejmostí jsou i relaxační zóny s masážními křesly a v prostorách takzvaného Rest & Fun Centra jsou k dispozici kanceláře pro vyřízení neodkladných pracovních záležitostí. Nejoblíbenější atrakcí však nadále zůstávají dvě vyhlídkové terasy, které jsou volně přístupné.