Turecký fotograf Aydın Büyüktaş vytvořil originální sérii fotografií, které ukazují město Istanbul ve zcela novém rozměru. Inspiraci našel v matematické novele se sociálním aspektem z roku 1884 od britského autora Edwina Abbotta "Flatland: A Romance of Many Dimensions". V českém překladu vyšel příběh, jenž inspiroval i mnohá filmová zpracování, v roce 2013 pod názvem Plochozemě: Příběh o mnoha rozměrech.

Büyüktaş neskrývá své nadšení pro problematiku černých děr, paralelních vesmírů a gravitace a svou kolekci fotografií pojmenoval právě po Abbottově knize, která se tematice dimenzionálních přechodů a chápání prostoru věnuje. Podle fotografa se denně pohybujeme v místech, kterým ve spěchu často ani nevěnujeme pozornost. Pomocí snímků chtěl vytvořit novou dimenzi tohoto opomíjeného prostoru, ironický a zároveň romantický pohled na věc.

Pro pořízení snímků použil Büyüktaş zařízení, které se v dnešní době těší velké popularitě  dron. "Nejnáročnější fází projektu bylo samotné pořizování snímků. Několikrát jsem odcházel s prázdnou kvůli ptákům, kteří na dron doslova útočili," popisuje Büyüktaş komplikace.

Se stejným efektem pracuje například oblíbený film Christophera Nolana Počátek (Inception) z roku 2010. Snímek vypráví o týmu zlodějů informací, které získávají prostřednictvím vykrádání snů. Hlavní roli zde ztvárnil Leonardo DiCaprio, který letos získal Oscara rovněž za hlavní roli ve filmu Zmrtvýchvstání (Revenant).