Bývaly doby, kdy hrál umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek na domovské scéně tak tři měsíce v roce, zbytek byl na zahraničních turné, třeba v USA, Kanadě, Mexiku, Indii, Jordánsku… V současnosti už jen desetina z celé divadelní sezony připadá na vystoupení v cizině. Přesto je Divadlo S+H jedním z nejzcestovalejších uměleckých souborů.

"Cestuji rád, protože jsem od přírody zvědavý. A mířím rád tam, kde jsem nebyl, ale i na místa, která jsem si zamiloval z předchozích návštěv," přiznává herec, který Spejblovi a Hurvínkovi propůjčuje hlas. Za protagonisty divadla hovořil dosud v 15 jazycích, protože vždy mluví v jazyce té země, ve které účinkují. S překladem textu i výslovností pomáhají rodilí mluvčí.

"Jen na Tchaj-wanu jsme se po příjezdu dozvěděli, že máme dialogy v pevninské čínštině, zatímco tam se mluví trochu jinak. Během noci jsme text s místní profesorkou předělali, což nebylo jen o jiných slovech, ale i o jiné intonaci," vzpomíná Klásek na jediný zádrhel za své 44leté působení v divadle.

Stačí se trochu projít zákulisím divadla a je jasné, že se tu sešla parta milující svoji profesi. Proto nepřekvapí, když Klásek váhá s rozhodnutím, zda cestuje raději s kolegy, nebo manželkou a 10 a půl roku starou vnučkou. "Na soukromých cestách mám víc času na památky, galerie. Pozoruji, že chodím s hlavou nahoru, rád se dívám na detaily na barácích, jako jsou obličeje, zvířata, chrliče. To mě fascinuje."

Japonsko: Proč tam lidi rozesměje slůvko ahoj

jarvis_5908a9f2498e0bafb3cc7786.jpeg

Na zahraničních cestách Martina Kláska fascinuje hlavně možnost poznávat cizí kultury. Zaujala ho především ta japonská.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

Po čtyřech návštěvách tohoto ostrovního státu tvrdí, že Japonci jsou nejenom velice zdvořilí, ale hlavně poctiví. Třeba v Kjótu se cestou z vystoupení do hotelu otevřel bok autobusu a vypadla dvě zavazadla. Nálezce je odvezl na policii a ta vypátrala, kde jsou Češti ubytovaní. "Takže kufry byly v hotelu dřív než jejich majitelé a ráno přijel vlastník autobusové společnosti z Tokia, omluvil se a každému dal významnou částku za újmu, kterou utrpěli," vzpomíná Klásek.

A přidává i osobní zážitek. Hodinu a půl po půlnoci vyrazil v Tokiu do bistra na občerstvení. V okamžiku, kdy do restaurace přišli japonští pankáči, dával víc pozor na ně než na platební automat. "Když už jsem si bral jídlo, tak mi jeden z nich poklepal na rameno a podával mi devět tisíc jenů, které jsem si nevzal zpět."

Klásek také vzpomíná, jak celý soubor každé ráno zdravil řidiče autobusu slovíčkem "ahoj" a on se srdečně chechtal. Češi se přidali až poté, co se dozvěděli, že v japonštině ahoj znamená blbec.

Čína: Mrakodrapy i závora jako za socialismu

jarvis_5908a9f2498e0bafb3cc778a.jpeg
reklama
Přeposlat

Nejnovější

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Státní dluh ve druhém čtvrtletí mírně vzrostl na... více
Byznys 0 14:09

Zeman navrhl do Rady ÚSTR Karla Srpa. Šéf Jazzové sekce byl podezřelý ze spolupráce s StB

Karel Srp byl podezřelý ze spolupráce s STB, ale... více
Domácí 0 14:50

Koruna posiluje rychleji, než se čekalo, ceny potravin i nemovitostí rostou. ČNB nebude se zvýšením sazeb otálet, říkají analytici

Kurz české měny se ve čtvrtek krátce dostal pod... více
Titulní strana 0 11:47

Volkswagen, BMW i další automobilky se domlouvaly na cenách komponentů, píše Spiegel. Diskutovaly i přístup k dodavatelům

Podle německého týdeníku der Spiegel se... více
Byznys 0 16:01

Potěšení z válečného filmu Dunkerk poroste s velikostí plátna, tvrdí Fila

Snímek Dunkerk mohl být obyčejný válečný film. Režisér Christopher Nolan ho i díky manipulaci s... více
Film a televize 0 14:08

Francouzský Renault tempem prodeje potírá své konkurenty. Letos dosáhneme historického rekordu, odhaduje šéf firmy

Prodej francouzského Renaultu roste i letos... více
Podniky a trhy 0 08:44

Ruská advokátka Veselnická, která se sešla se synem Donalda Trumpa, prý hájila zájmy ruské tajné služby

Zájmy ruské tajné služby FSB údajně hájila... více
Zahraniční 0 16:12

Belgičtí vlastníci ČSOB chtějí koupit další českou pojišťovnu. Žádná se ale neprodává, míní experti

Výkonný ředitel KBC Johan Thijs by chtěl urychlit... více
Byznys 0 11:56

PENÍZE podle Leoše Rouska: Dřívější majitel gumáren ČGS a zakladatelé Avastu narazili, ostřílený finančník z Wood & Co. nechce Pegas prodat

Milí čtenáři, pravidelný páteční newsletter o... více
Byznys 0 10:43

Nebezpečný železniční přejezd ve Studénce má do tří let nahradit podjezd, nákladní doprava bude odkloněna úplně

Železniční přejezd ve Studénce, na kterém se... více
Domácí 0 16:16