Cestování je podle Tomáše Halíka, prezidenta České křesťanské akademie, velmi náročné umění, ke kterému patří také něco si nastudovat o zemi, do níž se chystáte. "Pak je také třeba mít otevřené nejenom oči, ale i mysl a srdce. Vlastní zemi člověk může poznat teprve tehdy, když ji může srovnat s jinou."

Halík takto mohl srovnávat v letech 1968 až 1969, pak měl ale jako osoba nepřátelská komunistickému režimu zákaz cestovat. Na oblíbená místa se tak do listopadu 1989 vracel jen ve snu. Když se sen stal skutečností, ani nemohl uvěřit, že opět nesní.

"Jedno z míst byla lavička v Oxfordu, na které je napsáno, že na ní mohou sedět jen profesoři školy," vzpomíná Halík na 20. srpen 1968. Tehdy litoval, že se narodil v komunistické zemi a nikdy v Oxfordu nemohl studovat, natož učit. "Za 33 let jsem se vrátil jako hostující profesor a sedl si na tu lavičku. Tam jsem se omluvil pánu Bohu za tu netrpělivost, protože jsem si uvědomil, že když si člověk něco skutečně přeje, tak se mu to vyplní. Ale v jiný čas a za jiných okolností, než očekává."

Od roku 1990 je Halík zván na zahraniční univerzity, kongresy i turné, na nichž představuje své knihy. "Navštívil jsem všechny kontinenty této planety," říká a přiznává, že dovolenou ovšem tráví na jednom místě. "Každé léto už 20 let jezdím do jedné poustevny v Německu. Pět týdnů jsem tam zcela sám, medituji a píšu knihy."

Vatikán: V blízkosti světce, který měl smysl pro humor

jarvis_59942ab5498e27acfb8d04d4.jpeg
Foto: archiv Tomáše Halíka

Hned v prvních měsících po pádu komunismu navštívil Halík Vatikán. Papež Jan Pavel II. jej pozval, aby mu pomohl s přípravou cesty do Československa. Šlo o první misi do postkomunistické země. Do té doby Halík působil 11 let v ilegalitě jako tajně vysvěcený kněz, takže neměl kněžské oblečení.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

"Hned ráno ještě před otevřením jsem klepal na specializovaný obchod na náměstí svatého Petra, abych si koupil kleriku a košili s kolárkem," vzpomíná, že když se to papež dozvěděl, tak mu oděv požehnal. Měsíc pak na přípravě cesty pracoval, setkával se s papežem, poznal vnitřní svět Vatikánu. Každé ráno také procházel Bronzovou bránou.

"Když jsem ukázal místní legitimaci, stráž mi v Michelangelových uniformách vzdávala poctu halapartnami. Přiznám se, že mě to bavilo, dělalo mi to dobře." Před každým ranním jednáním se Halík šel s papežem pomodlit do soukromé kaple. "To jsem měl skutečně pocit, jako když padá kámen do hlubiny a dělají se kolem víry, stejně tak mě stahoval s sebou. Opravdu jsem měl dojem, že jsem v blízkosti světce. Ale zároveň to byl člověk s velkým smyslem pro humor a úžasnou pamětí."

Japonsko: Na pivu s japonskými mnichy

jarvis_59942ab5498e27acfb8d04d8.jpeg
Foto: archiv Tomáše Halíka
reklama
Přeposlat
Diskuse

Nejnovější

Češi si kvůli dražším bytům půjčili už přes 150 miliard. Objem hypoték může i přes zpřísnění ČNB překonat nový rekord

Banky na hypotékách za osm měsíců měly stále... více
Byznys 14:11

Velká koalice končí, Německo bude opatrnější k plánům na integraci EU. Jestli se Merkelová spojí s FDP, je se mnou konec, prohlásil Macron

Nová vládní koalice, která pravděpodobně vznikne... více
Události 11:31

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Ázerbájdžán se pochlubil moderními českými... více
Titulní strana 18:05

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Poslední předvolební model je plný překvapení.... více
Názory 09:06

Jurečka: Receptura tuzemáku by se měla změnit. Čeští výrobci se na konec desetileté výjimky nepřipravili

Evropský úřad pro bezpečnost potravin nalezl... více
Domácí 15:59

Rusko hrozí, že vypne Facebook, požaduje, aby uchovával údaje o ruských uživatelích. Twitter se už podřídil

Americké sociální síti Facebook hrozí ruské úřady... více
Zahraniční 16:31

Miliardy na internet skoro nikdo nechce. Ministerstvo průmyslu dotační program na jejich čerpání připravilo špatně, stěžují si experti

O 11,5 miliardy korun na stavbu rychlých sítí pro... více
Byznys 17:33

Účtenková loterie odstartuje v neděli. Pro zapojení do soutěže je nutné mít internet

Od neděle budou slosovatelné všechny účtenky... více
Domácí 18:17

Předsedkyně Alternativy pro Německo Frauke Petryová ze strany odejde. Spory uvnitř uskupení pokračují

Frauke Petryová, předsedkyně Alternativy pro... více
Zahraniční 14:16

Pražské kanalizace a vodovody jsou místy na hraně životnosti, některé potrubí je z roku 1880. Praha na modernizaci dá 17 miliard

Celkem 17,7 miliardy korun plánuje město do roku... více
Domácí 16:09