Slavnost Törggelen

Törggelen, oslava kaštanů, mladého vína a podzimu, se zrodila v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Lidé sem vyrážejí na dlouhé procházky, které končí v šencích na statcích a ve vesnických hospodách, některé se dokonce otevírají jen pro příležitost Törggelen. Selky snáší na stůl obrovské Schlachtplatte – talíře s opečenou slaninou, kysaným zelím, jihotyrolským špekem, párečky Kaminwurzen a knedlíky. Dalším chodem jsou pečené kaštany, jejichž stromy bývaly v údolí Eisacktal tradičně zdrojem obživy. Jídlo zakončí sladký smažený dezert Krapfen. Podává se také domácí víno, někde burčák.

Slavnost TörggelenNa procházku můžeme doporučit slavnou kaštanovou stezku Keschtnweg. Ta vede po hřebenech eisacktalských kopců – začíná ve Vahrnu/Varna u Brixenu/Bressanone a končí téměř v Bozenu/Bolzanu. Prochází krásnými městečky, jako například Klausen/Chiusa, Barbian/Barbiano a Feldthurns/Velturno. Lze si ji rozložit do několika dnů, je dlouhá asi 60 kilometrů. Törggelen oficiálně začíná 7. října v 19 hodin a skončí začátkem prosince.

www.eisacktal.com

Špekový festival Speckfest

SpeckfestivalKdyž se řekne špek, spousta lidí si představí hodně tuku a masa pomálu. Jinak je tomu však u špeku jihotyrolského. Jedná se o mírně uzenou a sušenou šunku s nezaměnitelnou chutí a vzhledem, která zraje až šest měsíců a používá chráněné zeměpisné označení CHZO. Vše, co souvisí s jihotyrolským špekem, představí Speckfest, špekový festival.

Slavnost se koná o víkendu 30. září a 1. října ve vesničce Santa Maddalena/St. Magdalena v údolí Villnöss/Val di Funes, kde se narodil slavný jihotyrolský horolezec Reinhold Messner. Návštěvníci zde mohou ochutnat nejrůznější špeky jihotyrolských producentů, ale i speciality, které se z této lahůdky vaří. Nebudou chybět ani stánky s typickými místními produkty. 1. října se bude volit královna festivalu a návštěvníci se mohou těšit na "Specküberraschung", tedy tradiční překvapení Hanse Mantingera, uměleckého mistra v krájení špeku, který vytváří nejrůznější špekové kreace. 

Návštěvu festivalu lze spojit i s turistikou, vesnice Santa Maddalena leží pod působivým zubatým hřebenem Geisler/Odle.

www.speckfest.it

Mezinárodní horský summit

Filmy s horskou tématikou, přednášky a kulaté stoly s horolezci a dalšími legendami nabídne mezinárodní festival IMS, na který se do severoitalského Jižního Tyrolska sjíždějí milovníci hor z celého světa. Součástí festivalu, který se letos koná od 9. do 15. října, jsou i turistické či horolezecké túry, na které je možné se vydat s hlavními účastníky festivalu. Největší hvězdou letošního ročníku bude Alex Honnold, který provedl vůbec první sólový výstup na El Capitan v Yosemitech bez použití jištění.

www.ims.bz

Na kole horskými průsmyky

16. září se silnice do jihotyrolského průsmyku Mendel/Mendola zcela otevře cyklistům. Cesta nahoru měří 13 kilometrů a vede přes 15 zatáček. Shora nabízí výhledy na vinice v okolí i dolomitské masivy. Autům bude cesta uzavřená od 9 do 16.30 hodin.

http://www.kaltern.com/en/mendelpass-cycle-day.html

Na kole nebo pěšky za vínem

Vinařské stezky v Jižním TyrolskuJižní Tyrolsko mohou cyklisté také projet po vinných stezkách. Vedou přes vinohrady a malé vesnice k jezeru Kaltern/Caldaro a cestu lemují hrady i několik zajímavých sklípků a slavných vinařství, do nichž je možné vyrazit na ochutnávku vín. Nejčastěji zde narazíte na místní odrůdy Lagrein, Vernatsch či Gewürztraminer, nechybí ani Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Merlot a Cabernet.

Jednou z těchto cest je Jihotyrolská vinařská stezka. Ta vede z Nals/Nalles přes Bozen/Bolzano do Überetsch/Oltradige a Salurnu/Salorno. Pokračuje přes Unterland/Bassa Atesina, kudy dojedete do Branzollu/Branzolo. Trasa protíná šestnáct vinařských oblastí, vede například kolem jezera Kaltern/Caldaro či vesnici Tramin/Termeno, po které bylo pojmenováno slavné víno.