Nejspíš vám neuniklo, že letošním cestovatelským trendem je Asie. Nestihli jste letos návštěvu Vietnamu, Barmy nebo třeba Kambodže? Můžete to napravit o Vánocích, které se pomalu blíží. Není třeba se bát, že odjezdem mimo evropskou kulturu úplně přijdeme o sváteční atmosféru, jakou známe z domoviny. Vánoce si v oblíbených asijských lokalitách připomínají sice spíše kvůli turistům, evropský nový rok se tu ovšem slaví ve velkém.

1. Thajsko: krásné moře i buddhistické paláce

V zemi usměvavých Thajců lze prožít krásné vánoční prázdniny, ať už turista začne své putování v Bangkoku, nebo vyrazí k moři. Bangkok tepe ve dne v noci, jsou tu paláce Wat Arun, Wat Pho s obrovským ležícím Buddhou, ale i Královský palác, kde zlatá výzdoba cestovatele přenese do pohádkového světa. Odtud se dá pokračovat do buddhistické Ayutthayi, projít se po slavném mostě přes řeku Kwai a pak se přesunout na pláže jižní provincie Krabi. Moře je zde křišťálově čisté, i s pouhým šnorchlem uvidíte pestrobarevné rybky. Turisté jezdí prozkoumávat opuštěné ostrovy, kouzelné zátoky a hlavně místní kuchyni - jídla jako tom yam, zelené kari, dary moře nebo grilované ryby. "Na silvestra si turisté i místní vlezou do vody, která má 28 stupňů, a pouštějí si papírové lampiony štěstí. Je to velmi intenzivní zážitek," popisuje silvestrovskou atmosféru Pavel Fellner z Cestovní kanceláře Sen.

2. Vietnam: země příběhů a legendZátoka Ha Long ve Vietnamu


Vietnam je místo nabité historií, příběhy a legendami. K tomu si připočítejte moře a přírodní krásy. V úzkých uličkách staré Hanoje si turisté v malých rodinných podnicích vychutnávají vietnamské polévky. Císařské město Hu ve středu Vietnamu turistu přesvědčí, že nejen Peking má svoje Zakázané město, a během plavby Parfémovou řekou si ho nejlépe prohlédne. Nejkrásnějším městem Vietnamu je pohádkový Hoi An, kde se večer rozsvítí lampiony, z chrámů se ozývá cinkání zvonů a místní sedí u starých domů. Saigon láká turisty na historii vietnamské války a nedaleké tunely Vietkongu.

K moři se jezdí do oblasti Nha Trang s písečnými plážemi u nekonečného Tichého oceánu. A jednou z nejkrásnějších přírodních scenerií je dračí zátoka Ha Long. Hotely jsou na Vánoce i silvestra vyzdobené stuhami a místní baví pozorovat party turistů slavící příchod nového roku.

3. Barma: země zlataBarmský komplex chrámů Bagan je jednou z nejkrásnějších památek planety.

Barma je úžasná a tajuplná země plná zlatých pagod a kontrastů. Je jiná než vše, co jste dosud viděli. Muži zde nosí sukně, pádlují nohama a ženy kouří tlusté doutníky. V srdci Barmy se nachází jedna z nejkrásnějších památek naší planety – Bagan. Obdivovat zde můžete přes 2000 chrámů roztroušených na ploše přes 100 kilometrů čtverečních, některé jsou velké jako pařížský Notre-Dame. Každý z nich je trochu jiný, a to nejenom architekturou. Některé jsou zrekonstruované, z jiných ještě dýchá neodhalené tajemství. "Dejte si vánoční nebo novoroční dárek, proleťte se brzy ráno balonem nad Baganem, který považuji za nejkrásnější památku Asie," dodává Pavel Fellner z Cestovní kanceláře Sen.

Říká se, že v Barmě jsou pagody pokryté takovým množstvím zlata, které váží víc než to v britské národní pokladně. Barma má neuvěřitelně pestrou stravu, za ochutnání stojí například žluté kari (různé druhy na malé kousky nakrájeného masa, ryb nebo zeleniny v husté omáčce s rýží nebo indickým chlebem). Příchod nového roku oslavujte pivem z Mandalaje.

4. Indonésie: orangutani, buddhistické komplexy a hlavně sopkySopka Bromo v Indonésii

Největší ostrovní říše světa se pyšní nádherným mořem, hustými pralesy s orangutany a tygry, množstvím národností a jejich jedinečnou kulturou, ale také největší historickou stavbou na jižní polokouli – buddhistickým chrámovým komplexem Borobudur v Magelangu na Střední Jávě. Chrám je zasvěcený pěti Buddhům. O vánočních svátcích ale turisté z celého světa míří na Bali – na luxusní pláže Nusa Dua nebo do vln pláže Kuta. Bary bývají otevřené až do rána. Moře je zde nádherné s jedinečnými místy na šnorchlování a potápění.

Fascinující jsou také sopky Indonésie: Sibayak na Sumatře, Merapi v centrální Jávě, Agung na Bali, Rinjani na Lomboku nebo Bromo na východní Jávě. Takový novoroční východ slunce na jedné z nich je nezapomenutelným zážitkem.

5. KambodžaKambodžský chrám Angkor Wat, bájné město Khmerů z 12. století

Kambodža láká turisty na chrám Angkor Wat, bájné město Khmerů z 12. století nacházející se v kambodžském Angkoru. Je obrostlé kořeny stromů a překvapivě velké. Vystavěli ho pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám a hlavní město, později sloužilo jako hinduistické a poté buddhistické centrum. Tady se vyplatí pronajmout si dopravu a zkušeného průvodce, který vám ukáže neturistická zákoutí a vzdálenější chrámy.

"Velkým zážitkem je také návštěva venkova nedotčeného turistikou. Lidé zde žijí v harmonii s přírodou, jsou milí a usměvaví," říká Pavel Fellner. Například se vydejte do vesnice Kampong Phluk nedaleko Angkoru na břehu největšího jezera jihovýchodní Asie Tonle Sap. Je zapsané na seznamu UNESCO. Jeho rozloha se kvůli dešťům mění z 2800 na 16 tisíc kilometrů čtverečních. Také vesnice s dvěma tisíci obyvateli se za dešťů stává ostrovem.