karneval
Festival Holi v Indii hýří barvami, pigmenty v prášku se posypávají i lidé na ulicích.
Snímek: Archiv

Festival Holi v Indii
Letos od 3. března čtyři dny
Holi je jedním z nejživějších indických festivalů. Nejbouřlivěji se slaví zejména na severu země, ale setkat se s ním lze i v dalších svazových státech. Svátek má kořeny v hinduismu, ale dnes ho slaví lidé po celé zemi, nehledě na své náboženství nebo kastu. Přestože se jedná o jarní festival, a původně tedy byl oslavou příchodu další sezony žní, Holi je plný barev. Každý, kdo se oslav účastní, hází na své přátele, rodinu i kolemjdoucí mnohobarevné prášky. Kdo se jen přichomýtne, je vystaven útoku balonků naplněných vodou nebo stříkacími pistolemi. Zatímco barvy jsou společným rysem Holi, každý region si k oslavě přidal něco vlastního - ať už to jsou žertovné bitvy mezi muži a ženami ve městě Mathura nebo úplňková hořící hranice v Phalenu. Pokud se do Indie nedostanete, nemusíte zoufat, velkolepě ho slaví třeba i indické komunity ve Velké Británii.
www.holifestival.org

Karneval v Benátkách
9. - 20. února
Evropa nemá vyhlášenější karneval. Každoročně v polovině února ozdobí pestrobarevné masky vyhlášené romantické město na kanálech. Na deset dní se ocitnou Benátky zpět v dobách historické slávy. Ulice jsou plné nádherných drahých kostýmů, městem zní hudba, všude vládne veselí, konají se koncerty slavných umělců a jindy téměř prázdné sály pompézních benátských paláců se zaplní slavnostními večírky a maškarními plesy.
www.carnivalofvenice.com

Karneval v Riu de Janeiro
Od 17. února (5 dní)
Ani tenhle festival netřeba rozhodně představovat. Bez jakýchkoliv pochyb a diskusí, karneval v Riu je největším, nejdivočejším a nejpestřejším ze všech karnevalů světa. A samozřejmě nejznámějším. Když starosta předá klíče od města dionýské postavě krále Moma, odstartuje rytmem samby roztančené oslavy v ulicích. Ústředním jevištěm je Sambodrome, kde se v průvodech představují jednotlivé samba školy doprovázené alegorickými vozy a bubeníky. Pochoduje se v neděli a pondělí, od devíti večer až do úsvitu. Neméně kvalitní, avšak ne tolik věhlasné tanečníky uvidíte na Avenida Rio Branco. Rozdíl je podstatný i v ceně: na Sambodrome se platí a ceny lístků se počítají na stovky dolarů. Ovšem karnevalem žije a tančí celé město. V Riu musíte odhodit zábrany. A nedělejte si starosti, že neumíte tančit sambu stejně svůdně jako místní - jsou horší věci než se nechat učit od Brazilců, jak správně vlnit boky.
http://rio-carnival.net

Den královny v Amsterdamu
30. dubna (pokud není neděle, pak 29. dubna)
Pokud holdujete zábavě v co největším počtu lidí, pak si nemůžete vybrat lepší datum pro návštěvu Amsterdamu. 30. dubna má nizozemská královna Beatrix narozeniny, a to je dostatečný důvod, aby se metropole proměnila v jednu obří party. Zkombinujte neworleanský maškarní svátek Mardi Gras s mnichovským Oktoberfestem a výsledek je přesně to, co se v Amsterdamu odehrává. Na jeden den si jeho obyvatelé pro sebe zaberou ulice, parky, náměstí i kanály. Davy turistů i kolony aut jako by najednou neexistovaly. Zdá se, že během oslav platí jen dvě povinná pravidla. Za prvé: musíte si na sebe vzít co nejbláznivější kostým, pokud možno v národní barvě, oranžové. Za druhé: musíte pít jedno pivo za druhým.

Bun Bang Fai v Laosu
Květen během úplňku, vždy jeden den
Když nebe nad Laosem ozáří květnový úplněk, celý národ ovládne raketová horečka. Tisíce a tisíce podomácku vyrobených zařízení vylétne do vzduchu, aby zajistila dostatek deště a bohatou úrodu. To je nejbouřlivější součást svátku Bun Bang Fai. I když se slaví po celé zemi, jednoznačně nejlepším místem je metropole Vientiane. Buddhističtí mniši se promění v největší experty na pyrotechniku. Používají k tomu až pětimetrové bambusové tyče, které naplní střelným prachem, ovážou barevnými pentlemi a vršek osadí papírovou dračí hlavou. Přes den se obscénně zpívá a tančí, ale večer se davy srotí na březích řeky Mekong, aby pozorovaly odpálení dračích "raket".

Hudební festival Gnawa v marocké Essaouiře
Červen, 4 dny
Hudba Gnawů, spirituálního bratrstva s kořeny v subsaharské Africe, míchajícího animistické, berberské a arabské vlivy, je navýsost mysteriózní a hypnotickou záležitostí. Tradiční festival přitahuje pozornost řady milovníků hudby i "náhodných" turistů z celého světa. Přímořské marocké město Essaouira vytváří akci nádherné kulisy. Malebné historické uličky a náměstí, které svou modrobílou architekturou lákají dodnes malíře a kde se daří mnoha uměleckým řemeslům. Během festivalu se dunivé rytmy bubnů, píšťal a orientálních kastanět rozléhají z náměstí Prince Moulay el Hassana hluboko do uliček starého města, mediny.
www.festival-gnaoua.co.ma

SienaIl Palio v italské Sieně
2. července a 16. srpna (vždy 2 až 4 dny)
Legendární závody na koních bez sedla Il Palio jsou vzrušující a strach nahánějící podívanou, kdy se jezdci ve smrtícím tempu řítí kolem majestátního a neméně slavného sienského náměstí Piazza del Campo. Každoročně dvakrát v létě jezdci, zvolení jednotlivými starobylými městskými částmi, soupeří o to, kdo získá ceněné palio, historický prapor, jenž dal festivalu jméno. Po závodech je vítězný žokej náležitě oslavován a obyvatelé jeho čtvrti zpívají, tancují a náruživě si vychutnávají jeho a své vítězství až do pozdních hodin. Množství kostýmů, velkolepá architektura a obrovské zástupy, to všechno vytváří neopakovatelnou atmosféru.
www.ilpalio.org

Esala Perahera na Srí Lance
Obvykle na přelomu července a srpna (posledních 10 dní buddhistického lunárního měsíce Esala)
Měřeno hlukem, barevností a davy, nic na světě se nepodobá festivalu Esala Perahera ve srílanském Kandy. Desetidenní výstřední oslavy mají svůj původ už ve 4. století, raných dobách buddhismu na Srí Lance. Zapomeňte na všechna plážová letoviska a jejich noční život, tady je to opravdu skutečný útok na všechny smysly. Vzdává se pocta posvátnému Buddhovu zubu, ale festival, to jsou především nekonečné spektakulární noční průvody bubeníků, tanečníků, nosičů pochodní i polykačů ohně. A jako návdavek nechybí ani víc než stovka slavnostně oděných slonů. Závěrečný průvod je delší než kilometr a trvá několik hodin, než si prorazí cestu uličkami města.

Burning Man v Nevadě
Konec srpna, 8 dní
Vždy na osm dní u městečka Black Rock City v Nevadské poušti vyroste alternativní civilizace, kde ani jeden z tisíců "obyvatel" není pouhým divákem. Tenhle festival je oslavou bláznivého umění a fantazie. Lidé se kreativně pouštějí do stavby originálních kempů, šíleně vypadajících vozidel a ujetých kostýmů. Vyvrcholením akce je upálení obří figuríny, 17m Burning Mana, sestrojeného ze dřeva a neonů a naplněného rachejtlemi. Není to právě ideální místo na pořádání party - teploty se ve dne běžně blíží ke čtyřiceti stupňům. Ovšem tisícům anarchistů, hippies, bláznů, šílených vědců, technařů, tanečníků a výstředních performerů, kteří se sem sjíždějí z celého světa, jako by horko dodávalo energii a nápady.
www.burningman.com

Den mrtvých v Mexiku
1. a 2. listopadu
Zatímco v Evropě se vzpomíná na zemřelé potichu a s kytičkou, v Mexiku se slaví. První dva dny v listopadu, na něž připadá svátek Día de los Muertos, vzpomínají na své milované i Mexičané, zároveň si ale připomínají věčný koloběh života - karnevalem, který může být modlitbou za spirituální návrat mrtvých. Několik dní před svátkem se v domácnostech připravují oblíbená jídla a zdobí květinové oltáře. Jakmile přijde sváteční večer, mexické hřbitovy začnou připomínat restaurace, kolem hrobů se rozestaví piknikové stolky a křesílka, pečou se tortilly a samozřejmě že nemůže chybět ani národní nápoj tequila.

Junkanoo na Bahamách
26. prosince a Nový rok
Jestliže chcete zakončit rok a přivítat ten další ve velkolepém stylu a zároveň na netradičním místě, bahamská metropole Nassau je tou pravou volbou. Vždy 26. prosince a pak na Nový rok se tu koná obrovská oslava Junkanoo. Trvá vždy do ranních hodin a promění ulice města v barevný rej a totální "chaos". Víří tudy všemi směry v divokém rytmu pochody tanečníků a zpěváků, skupin, které spolu soupeří, která bude největší a nejhlasitější. Zkrátka tak, jak to umějí jen lidé v Karibiku.

(zel)

Zdroj: Guardian Unlimited, World Party: The Rough Guide to the World´s Best Festivals