Část kuřecího masa prodávaného v německých supermarketech obsahuje nebezpečné bakterie odolné antibiotikům, které u lidí s narušenou imunitou mohou vyvolat vážné zdravotní problémy. Odhalily to testy ekologické organizace BUND. Na vině je podle organizace nadužívání antibiotik v chovech. Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová chce kvůli tomu jejich nasazování omezit. Producenti masa obvinili ekology ze šíření paniky.

BUND provedl 20 kontrolních testů kuřecího masa prodávaného v supermarketech a diskontních řetězcích v Berlíně, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Norimberku a v okolí Stuttgartu. "Každý druhý vzorek byl kontaminován zárodky rezistentními vůči antibiotikům," uvedl šéf organizace Hubert Weiger.

Konkrétně šlo o bakterii MRSA a enzym ESBL, při jejichž přenosu na lidi u nich mohou přestat účinkovat léky. MRSA může u jedinců s narušenou imunitou také přivodit otravu krve nebo zápal plic. Hlavní nebezpečí přenosu na člověka hrozí při zpracovávání syrového masa, kdy se tyto bakterie mohou do těla dostat například drobnými rankami v kůži.

Podle Weigera je příčinou jejich výskytu v kuřecím mase "rozšířené zneužívání antibiotik" ve velkochovech. Na tuto praxi upozornily už loni některé spolkové země. Podle ministra zemědělství Severního Porýní-Vestfálska Johannese Remmela bylo při kontrolách v tamních drůbežárnách zjištěno nasazení antibiotik u 96 procent kuřat, v sousedním Dolním Sasku je odhalili u 76 procent.

Antibiotika mohou být podle zákona používána jen u nemocných zvířat. Experti se však podle deníku Die Welt domnívají, že jsou přimíchávána do krmiva i zdravým kusům. Údajně zrychlují přibírání na váze, a fungují tak jako růstový doping.

Německé ministerstvo zemědělství se chystá kontrolovat použití antibiotik

Aignerová dnes v reakci na tuto kauzu předložila návrh novely zákona o lécích, který má omezit aplikaci antibiotik u zvířat "na absolutně nutné minimum". Zvěrolékaři by díky ní měli získat snadnější přístup k informacím o jejich používání v jednotlivých chovech, které budou mít za povinnost hlásit úřadům u porážených zvířat, jaké látky u nich byly nasazeny. Ministryně současně vyzvala spolkové země ke zintenzivnění kontrol.

Podle šéfa sdružení na ochranu spotřebitelů VZBV Gerda Billena je to ale málo. Apeloval na Aignerovou, aby vznikl plán k úplnému opuštění přidávání antibiotik do krmiv pro zvířata.

Závadné maso, které odhalil BUND, pocházelo od tří německých dodavatelů. Ti se proti nařčení ze zneužívání antibiotik ohradili stejně jako tamní svaz producentů kuřecího masa ZDG. "Šetření BUNDu není nijak nápomocné. Zcela naopak: je to čiré vyvolávání strachu," ohradil se šéf ZDG Thomas Janning. Podle generálního sekretáře Německého zemědělského svazu Helmuta Borna naopak používání antibiotik v německých chovech klesá.