Dvě stě degustátorů určilo na pravidelné ovocnářské soutěži jako nejchutnější jablka z loňské úrody odrůdu Melrose. Překvapivě, tato už starší odrůda se zatím v soutěži umisťovala mezi desátým až patnáctým místem. Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy letos pořádal už 43. ročník pravidelné degustace jablek.

Odrůda Melrose, která byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Jonathan a Red Delicious, degustátory zaujala šťavnatostí a vůní. Jablka této odrůdy při kousnutí příjemně křupou. Proto dostal přednost před konkurencí, i když na první pohled degustátorům moc atraktivní nepřipradala kvůli smutně červené barvě.

"Odrůda Melrose se nejvíce sázela zhruba před 20 lety, nyní je na ústupu. Její pěstování je složitější, například vyžaduje zakrslou podnož. Bez problémů není ani její skladování," říká ovocnář František Paprštein z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského z Holovous.

Na druhém místě se v degustaci umístilo holovouskými výzkumníky nově vyšlechtěné jablko nazvané zatím HL 902. "Jde o hybrid, který ještě nemá ani jméno," uvedl František Paprštein. Asi čtvrtina letos hodnocených vzorků patřila právě hybridům. Degustace totiž mají odborníkům především ukázat, jak lidé reagují na nové odrůdy a jak si tyto hybridy po stránce chuti stojí v porovnání se zavedenými odrůdami. Třetí místo v degustaci zaujala také v Holovousích vyšlechtěná odrůda Berta.

Odrůdy obvyklé v obchodech na nejvyšších příčkách chybí

V obchodní síti silně zastoupené tradiční odrůdy Rubín, Golden Delicious, Idared či Granny Smith degustátory letos nijak výrazně nezaujaly. Nejlépe se z nich umístil Rubín, skončil na 14. místě. Golden Delicious byl dvacátý devátý, Idared třicátý devátý a odrůda Granny Smith obsadila až 42. pozici. "U Granny Smith její umístění ovlivnilo i to, že ještě není v takzvané konzumní zralosti," upřesňuje František Paprštein.

 

Loňský rok nebyl pro ovocnáře jednoduchý. Úrodu zdecimovaly jarní mrazy a pak ji navíc poškodily kroupy. Odrazilo se to i při degustaci. Organizátoři ochutnávky museli poprvé v historii z hodnocení vyřadit kategorii vzhledu jablka. Degustátoři tak hodnotili "jen" vůni, slupku, konzistenci dužniny, šťavnatost, kyselost a celkovou chuť .

 

Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 27 kilogramů jablek či výrobků z nich. Za jablky následují se spotřebou kolem 13 kilogramů na osobu a rok pomeranče a mandarinky a s 12 kilogramy banány. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku je 91 kilogramů na osobu a rok.