"Češi reagují hystericky," komentuje náměstka polského ministra zemědělství Andrzej Butra snahu české inspekce a českého ministerstva zemědělství získat informace o tom, které polské potraviny by mohly obsahovat odpadní sůl z průmyslové výroby.

"Může to být důsledkem strachu z toho, že si Češi oblíbili polské potraviny." Svým vyjádřením potvrzuje, že používání odpadní soli z průmyslové výroby nepovažuje polská strana na rozdíl od Čechů za zásadní problém.

Polsko tak trvá na informačním embargu a nadále odmítá svým českým partnerům sdělit jména firem, které závadnou sůl používaly. To komplikuje pátrání české potravinářské inspekce po tom, zda se produkty těchto firem dostaly i na český trh.

Butra svými slovy přímo potvrzuje obavy Státní zemědělské a potravinářské inspekce, že polská strana je ochotná chránit více dobré jméno polských firem než právo lidí, kteří jejich výrobky kupují mimo Polsko. Poláci v minulých týdnech stáhly z trhu stovky tun potravin, do prodeje jich vrátily jen zhruba deset procent. O jaké výrobky se jednalo, proč byly staženy a co se nimi stalo, to se ale nikdo z kompetentních lidí v Česku nedozvěděl.

Rozhoduje prokuratura v Poznani

"Nejsou žádné důvody k tomu, aby se stavěla v potaz kvalita polských potravin," řekl Andrzej Butra v pondělí podle agentury PAP. Dodal, že potraviny pocházející z legální výroby jsou pod kontrolou, připustil ale, že se stávají i podvody, které pak stíhá justice.

Za bezprecedentní čeští inspektoři považují i to, že je polští hygienici odkazují na rozhodnutí prokuratury v Poznani, která případ používání technické soli v potravinách vyšetřuje. Ta zveřejnění firem, které ji používaly, striktně odmítá s ohledem na dobré jméno těchto firem.

"Podniky, které podvedli kriminálníci produkující technickou sůl, jsou také poškozené. A protože ty potraviny nebyly zdraví nebezpečné, není potřeba tyto firmy vystavovat nebezpečí ztráty dobrého jména," říká k postupu poznaňské prokuratury Andrzej Butra.

České ministerstvo zemědělství s takovým postupem ostře nesouhlasí. Zakázat dovoz polských potravin do Česka ale nemůže, porušilo by tím zákony EU o volném trhu. Ano, je více než sporné, zda potraviny, které byly vyváženy i do Česka, odpovídají normám Evropské unie. Poláci ale trvají na výhodách, které jim evropská legislativa dává.

Inspektoři odhalují u polského dovozu další a další problémy

Nedostatek informací z Polska nutí české inspektory, aby na dovoz polských potravin soustředili maximální pozornost. A odhalení nekvalitních potravin přibývá. Jen za minulý týden vrátila Státní veterinární správa do Polska půl tuny nekvalitního kuřecího masa a Česká zemědělská a potravinářská inspekce rozhodla o stažení kvašených okurek a kysaného zelí obsahujících zakázanou kyselinu mravenčí, které na českém trhu nabízelo Makro.

Pověsti polských potravin v poslední době nepřidala ani vaječná aféra, kdy se ukázalo, že firma ze středního Polska prodávala sušená vejce obsahující jedovaté kadmium, olovo a bakterie ecoli. Polský ministr zemědělství Marek Sawicki ujišťuje, že výrobky obsahující nebezpečný prášek byly staženy z obchodů. Které konkrétně to byly, to ovšem českým institucím opět nikdo nesdělil.

Jen o pár měsíců starší je souhrnná správa SZPI, která konstatovala falšování u řady z Polska dovezených ovocných pomazánek a džemů. (Jejich seznam najdete zde.)

Andrzej Butra má však pravdu v tom, že si čeští obchodníci levné polské výrobky v posledních letech velmi oblíbili. Poláci loni do Česka prodali potraviny za více než miliardu eur, skoro o 19 procent více než v roce 2010. Šlo hlavně o sýry, drůbeží maso, pekárenské výrobky, vepřové maso a řepný olej.

Soběstačnost v zásobování potravinami přitom v Česku neustále klesá, zatímco v Polsku tvoří zemědělská výroba zhruba 25 procent HDP. Že by se tento trend ve vývozu potravin z Polska do Česka obrátil, toho se Poláci neobávají. Obavy nemají ani ze snahy českého ministerstva prosadit na evropské úrovni právo dovoz z Polska do Česka zakázat.

"Nebylo by to v souladu s právem Evropské unie," řekl dnes ministr zemědělství Marek Sawicki v rádiu TOK FM. "Jde o vnitřní (českou) válku. Češi svoje zemědělství nechali stranou, dnes nedokáže konkurovat s naším," dodal. Tvrdí, že čeští zemědělci se hlasitě ozývají pokaždé, když se objeví nějaký problém na polském nebo německém trhu.