reklama
reklama
23. 9. 2012 | poslední aktualizace: 29. 9. 2012  19:21
Jak poznat dobrý burčák

Burčák: Jak se dělá a podle čeho poznáte, že kupujete opravdu kvalitní mok?

Aby krémově bílý nápoj pěnil ve sklenici, musí být zachycený v tu pravou chvíli. Ta nastává v okamžiku, kdy sladký vinný mošt zkvasil tak akorát a dostal správný říz. Kvasinky v něm stále pracují a při přeměně cukru na alkohol uvolňují do nápoje další a další jemné bublinky.
Čtěte více o: jídlo | víno | burčák
Bílý burčák
Bílý burčák
foto: Jan Čeřovský

Vždy když se léto začne pomalu vzdávat podzimu, je burčák vidět všude. U stánků na náměstích, ve vinotékách a v neposlední řadě i u silnic.

Toto poetické označení patří částečně rozkvašenému hroznovému moštu, mezistupni mezi čerstvě vylisovanou nealkoholickou šťávou a konečným produktem, plnohodnotným vínem. Výraz burčák má dokonce oporu v zákoně o vinařství a vinohradnictví, který jasně říká, že takto může být označen pouze rozkvašený mošt pocházející výlučně z vinných hroznů původem z České republiky.

Burčák může mít mnoho různých podob, ale ten pravý a nejlepší v obchodě nenajdete, na ten je třeba trpělivě čekat ve sklípku u vinaře. Existuje totiž jen krátkou dobu, klidně i méně než hodinu, krátce po fázi bouřlivého kvašení moštu.

reklama

V té době prací kvasinek zahřátý mošt hlasitě bublá a dosahuje přibližně šesti objemových procent alkoholu

Jak kupovat burčák

Péče o nápoj plný živých kvasinek je náročná, mimo jiné na teplotu. To vylučuje seriozní nákup u silnice. Burčák nakupujte přímo u vinaře, nebo ve vinotéce. Ze zákona musí být v místě prodeje uvedeno jméno výrobce. Burčák určený k prodeji je třeba vypít den až dva po stočení.

 

Barva burčáku je krémová až světle žlutá a nápoj je zakalený, plný živých kvasinek produkujících "bublinky". Tóny hnědé jsou špatně - buď je nápoj starý, nebo byl pančovaný jablečným moštem.

 

Usazenina na dně není na závadu, jedná se o zbytky slupek z moštu.

 

Typická je svěží vůně po hroznech, maximálně s lehkým tónem kvasení. Závan zatuchliny nebo dokonce plísně je špatně.

 

Chuť má být sladkokyselá. Když už je po "zlomu", je kyselý a drhne na jazyku.

 

Častým prohřeškem při prodeji je také ředění vodou. SPZI se setkala i s případy, kdy byl burčák ředěn až 80 procenty vody.

a prokvašena je zhruba polovina celkového cukru. Burčák je v této chvíli nejlahodnější, vyvážený, nasládle hroznový, má velmi světlou barvu díky spoustě bublinek unikajícího oxidu uhličitého a i po nalití do sklenky kypí životem. Tajemné až mystické čekání na perfektní burčák, jež ovšem zažije jen málokterý z jeho konzumentů.

To přidává na oblibě burčáku v jeho dalších, méně prchavých podobách. Než kvasící mošt nakrátko dosáhne ideální podoby, které vinaři říkají "ve varu", prochází nejprve sladkým stadiem, kdy je alkoholu ještě málo a v chuti dominuje cukr.

Po sladké a následně ideálně vyvážené fázi dojde k tzv. "zlomení", kdy burčák obsahuje už více alkoholu a vystupují kyseliny. Leckdo preferuje právě tuto fázi před vyloženě sladkou. Ale proces stále pokračuje, po "zlomení" se burčáku říká "mydliňák".

V té chvíli je velmi různorodého projevu, s ostřejší kyselinou i znatelným alkoholem. Nakonec přichází "řezák" už s prakticky úplně prokvašeným cukrem a díky kyselině a CO2 v ústech hodně ostrý, postupně se blížící základnímu mladému vínu.

Burčák, to nejsme jen my

Častým burčákovým mýtem je jeho unikátnost pro naši zemi a přesvědčení, že nikde jinde se nepije. Není to pravda, krom Slovenska (zde mu říkají burčiak, ale také "špina" či "mletí pavúci") je tento nápoj velmi oblíbený v Rakousku pod názvem Sturm.

video: Jak se pozná kvalitní burčák
burčák

Jméno je to příznačné, burčák ve své ideální fázi skutečně může připomínat bouři, bouřková mračna. V Německu burčáku říkají Federweisser, tedy něco jako bílé pírko, a opět odkazují k lehkosti nápoje a vířícím kvasinkám. Náš burčák dost možná vychází ze zvuku, který mošt vydává, ale opět může upomínat i k zataženému bouřkovému nebi (z moravského burkať, tj. bouřit).

Autoři: Jan Čeřovský, hr
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
jedini důvod siti patoki za 65 kaček kupit? (dívenka prostá)
zato mam velice slušni vino, přidam dvacku a mam pozni sběř!
Jak poznat dobry burcak (aaa)
http://www.trhvin.cz/aktuality/543-jak-vybrat-kvalitni-burcak-vam-poradi-trhvin-
burčák a jméno.. (aleskotasek)
říká se, že BURČÁK se tak jmenuje, protože v první fázi ve skleničce...
Kvalitní domácí burčák, (Kupovaný "burčák" neee)
tedy, kvalitní,... určitě kvalitnější než ten co koupíte u stánku...
Burčák: Jak se dělá a podle čeho poznáte, že kupujete opravdu kvalitní mok? (abc)
Pokud si donese burčák v pet lahvi, doporučuji rychle otevřít...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama