Proč se maso na pánvičce občas spíš dusí, než peče? Může to být tím, že nejde o maso, ale o masný polotovar. Stačí projít chladničkami supermarketu a otočit pár vakuově balených vepřových plátků nebo krkoviček a pročíst si etiketu. Z ní se zákazník snadno dozví, že nabízený výrobek obsahuje kromě masa jedno, 15 nebo 30 procent přidaných látek v podobě vody, soli, fosfátů, koření nebo konzervantů.

Když se technologie nastřikování masa využívá střídmě, může to být dokonce i ku prospěchu věci. Tlak na ceny ze strany řetězců, které chtějí svým zákazníkům nabízet výrobky za nízké ceny, tomu ale nenahrává. A legislativa obsah masa v mase (pardon, v masném polotovaru) do detailů neřeší. A proč by také měla, když je vše do podrobností popsáno na etiketě? Je na zákazníkovi, jestli mu to stojí za to, aby otočil balíček a přečetl si, co vlastně kupuje. Co se tam dočte?

Čerstvé maso, nebo polotovar?

Hranice mezi masem a masným polotovarem je v zákoně jasně a jednoduše stanovena. O čerstvé, případně výsekové maso se jedná, pokud k původní surovině nebylo nic dalšího přidáno. Čerstvé maso je podle zákona „maso balené vakuově nebo v ochranné atmosféře, k jehož uchování nebylo použito jiného ošetření než chlazení nebo zmrazení“. Jazykově to sice není příliš přesné, i mražený výrobek ale může být zcela podle zákona označen jako čerstvý.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se