Pracovníci jediné tuzemské hostiárny Unita v Bílé Vodě na Jesenicku přišli na způsob, jak zužitkovat zbytky po výrobě kulatých oplatků určených ke svatému příjímání. Pláty oplatků, ve kterých zejí díry po vykrojených hostiích, společnost Unita prodává jako netradiční chipsy.

"Dříve jsme zbytky dávali do pytlů a ty jednou za čas vozili různě po farách či jsme je dávali mládeži. Pak jsme si řekli, že je to zvláštnost, která nikde jinde není, takže pláty zbylé po výrobě hostií balíme a prodáváme je pod názvem Uničipsy," řekl ČTK jednatel společnosti Unita Milan Uhlíř.

Půlkilogramový balíček netradičních chipsů vyrobených pouze z mouky a vody stojí 20 korun. Uničipsy jsou k dostání například v prodejnách, které provozují charity či Karmelitánské nakladatelství.

"Za rok na tuzemském trhu prodáme zhruba 5000 balíčků. Uničipsy neobsahují žádný tuk ani sůl, takže mají úplně stejnou chuť jako hostie a jsou dietní," podotkl s úsměvem Uhlíř.

Poptávka po hostiích kvůli úbytku věřících a polské konkurenci v Česku postupně klesá. Zatímco v roce 1994 firma Unita upekla 30 milionů hostií ročně, tak loni jich bylo 20 milionů kusů. Hostiárnu v Bílé Vodě drží nad vodou lázeňské oplatky, jejichž produkce naopak roste.

 

"Poptávka po hostiích citelně klesla v 90. letech, teď už je poměrně stabilní. Výpadek se nám podařilo nahradit zavedením výroby lázeňských oplatků, která i po loňském mírném snížení tvoří už více než dvě třetiny našich tržeb," podotkl Uhlíř.

Výrobna hostií v Bílé Vodě vznikla v polovině 80. let. Pracovaly v ní tehdy řeholnice, které do odlehlé obce nedobrovolně vystěhoval komunistický režim. Do roku 1994 provoz vedly sestry vincentky, pak je vystřídaly premonstrátky, které se v roce 2001 vrátily na Slovensko. Od té doby v hostiárně Unita pracují laičtí zaměstnanci a provoz zajišťuje Diecézní charita ostravsko-opavská.