Kam na Svatomartinské

úterý 11. listopadu

 

Svatomartinský týden

Kutná Hora, klášter Řádu sv. Voršily

11.00

Otevíráním Svatomartinských vín začíná kutnohorský Svatomartinský týden, který vyvrcholí 15. listopadu svatomartinskými hody. 

 

Svatomartinský košt

Brno, nám. Svobody

11.11

Svatomartinské hody pokračují tradičním koštem prvních lahví Svatomartinského vína. Potrvají do 14. listopadu.

 

Svatomartinské slavnosti

nám. Jiřího z Poděbrad, Praha

11.11 - 20.00

Sortiment 20 vinařství, na dva tisíce porcí pečené husy s knedlíkem a zelím, kozí sýry, klobásy a další lahůdky. Hraje cimbálovka Galán a Praguematique.

 

Svatomartinské v botanické zahradě

vinice sv. Kláry, Praha - Troja

od 11.11

Tradiční slavnostní ochutnávka mladých vín v atmosféře pozdně barokního viničního domku.

 

Festival vína

Český Krumlov

11.11

Festival vína pokračuje o svátku sv. Martina ochutnávkou prvních lahví mladého vína.

 

Degustace Svatomartinských vín

hrad Litoměřice, degustační místnost

13.00 - 18.00

Mladému vínu požehná litoměřický biskup Jan Baxant a následně se uskuteční degustace vína s ochutnávkou delikates.

 

Příjezd Martina na bílém koni

Hradec Králové, Velké náměstí

14.00

Ochutnávku Svatomartinského vína a svatomartinských rohlíčků doplní ukázky kovářského řemesla a příjezd Martina na bílém koni. 

První víno z letošní sklizně už brzy poteče do připravených sklenek. Jak velí svatomartinská tradice, stát by se to mělo nejdříve 11. listopadu v 11 hodin. A přestože se vinaři kvůli počasí obávali, že mladé víno tento rok prožije krušné časy, nakonec jsou sami překvapeni.

"Letošní svatomartinská mají čistou a rozvinutou ovocnou vůni. Také tělo a pitelnost jsou velice dobré. Vzhledem k vyššímu obsahu kyselin jsou vína tohoto ročníku samozřejmě pikantnější a šťavnatá," představuje letošní úrodu ředitel Vína Mikulov František Drahonský.

Vinaři tvrdí, že letošní úroda je zhruba třicet procent pod průměrným výnosem vinic, na Moravě by se měla pohybovat kolem 4,5 tuny. Přitom až do poloviny srpna réva podle nich dozrávala bez větších problémů - neohrožovali ji škůdci, nemoci ani špatné počasí. Komplikace přišly až v závěru prázdnin, kdy na Moravě intenzivně pršelo.

"Zatažená obloha a déšť během dozrávání nejsou dobrá kombinace. Odrazí se většinou na nižší cukernatosti hroznů a na jejich horším zdraví," vysvětluje ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.

Známku získalo 342 vín

Na většině míst tak museli vinaři sklízet zhruba o čtrnáct dní dříve, než původně plánovali. Přesto se dušují, že kvalita vína je dobrá. "Naše svatomartinská vína mají výraznou vůni, sladěnost, lehkost a svěžest. Například mladá vína z vinice Weinperky na Miroslavsku mají zatím mimořádnou aromatičnost a jedinečnou hebkost," chválí část produkce Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo. 

Nejlepší důkaz, jak slova šéfů velkých vinařství ověřit, je víno ochutnat. Příležitostí se v následujících dnech a týdnech najde spousta. Na trh putuje kolem 1,9 milionu lahví. Známku Svatomartinského vína získalo 342 vín od 107 firem. Z nich bude tvořit 89 vín odrůda Müller Thurgau, 59 vín Modrý Portugal a stejné množství růžových Odborníky překvapila kvalita a charakter bílých a růžových svatomartinských vín. "Celkově v letošním roce můžeme očekávat spíše svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma, připomínajícím u bílých vín tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u růžových vín tóny třešní, višní a zralých jahod doplněné o smetanovo-jogurtové tóny a u červených vín tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu," uvedl pro ČTK Marek Babisz z Národního vinařského centra.