Místností koluje z ruky do ruky skleněná zavařovačka od okurek plná roztodivných zbytků barevných věcí. Připomíná dětský poklad schovávaný pod postelí, aby dospělí a všechny ty nepotřebné, a přece tak vzácné nálezy neobjevili. Protože ale nejsme v pohádce, tenhle skleněný artefakt nevyvrhlo na břeh moře. Je to odpad, který vyprodukovali dva mladí lidé za měsíc. Přesněji ten, který nerecyklovali nebo nehodili na kompost. Workshop o bezobalovém životním stylu zero waste, pořádaný organizací Bezobalu, začíná. A za chvíli také výkop posledního utkání českých fotbalistů ve skupině na mistrovství Evropy.

V přízemní místnosti coworkingového prostoru Svět-Hub v Praze na Vinohradech sedí všichni ti hezcí lidé. Už ne biomatky, které by asi dorazily před pěti lety, spíše směs studentek designu, hipsterů a progresivních lidí s rukodělnými korálky na krku. Ti všichni sem přišli, aby se dozvěděli, jak si doma vyrobit prací prášek, zubní pastu nebo šampon bez "chemie".

Proč to všichni dělají? Někdo se chce chovat šetrně k přírodě, jiný je líný chodit tak často s odpadky, další by rádi ušetřili, případně jsou na cestě k jakémusi minimalismu. Nebo mají odpor ke konzumnímu stylu života. Důvody jsou pestré, stejně jako jejich váha nebo míra uvěřitelnosti. "Můžu být šťastný s méně věcmi," říká odhodlaně třeba Kim, jeden ze dvou mužů na této akci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se