Malostranská restaurace Hergetova Cihelna patří díky svému výhledu na Vltavu a Karlův most k nejromantičtějším podnikům v metropoli. S příchodem nového šéfkuchaře vsadila na módní trend lokálních a sezonních surovin.

Méně kosmopolitních prvků a více tuzemských specialit využívajících sezonní suroviny a lokální zdroje. S touto filozofií nastoupil do Hergetovy Cihelny šéfkuchař Vojtěch Václavík, který několik let vařil v norském Oslu a během prvního roku změnil menu oblíbeného podniku k nepoznání.

Tip:

Alternativou k dezertům je zajímavá nabídka českých sýrů, od zralé goudy až po kozí sýr z vyhlášené farmy Krasolesí.

Sázka na zvěřinu

Šéfkuchař sází na zvěřinu, fermentuje zimní zeleninu, rozloučil se s olivovým olejem, který v kuchyni nahradil panenským řepkovým olejem, a v posledních měsících také doladil křupavý chléb vyráběný z vlastního kvásku. Z předkrmů musíme doporučit nepříliš běžnou verzi tataráku namíchaného z jeleního masa, jehož chuť šéfkuchař kombinuje s nakládanými cibulkami a ředkví a dále dochucuje houbovou majonézou a zauzeným olejem. Další raritou jsou lahodné račí ocásky s křenem a estragonovou majonézou, potěší také zauzený kaviár z lososovitého pstruha s kysanou smetanou a fermentovanou červenou řepou, který šéfkuchař elegantně servíruje na křupavém "bramboráčku" připraveném z brambor a topinamburů. Efektní prezentace a lahodná, svěží chuť.

Z nabídky:

1. Bramborovo-topinamburové rösti, zauzený kaviár z lososovitého pstruha, kysaná smetana, nakládaná řepa, kopr

395 korun

jarvis_58921016498e64f6e5cd4c0b.jpeg

2. Jelení hřbet, fenyklový kompot, řepa, hrušky, estragonová emulze, šťáva z portského vína

695 korun

jarvis_58921017498e64f6e5cd4c0f.jpeg

Jogurt, mrkev, rakytník

Při představení hlavních chodů potěšíme milovníky zvěřiny, neboť v zimní nabídce září pomalu pečená a chuťově lehce navinulá líčka z divočáka servírovaná se šafránovým rizotem ze špaldy, s lesními houbami a smaženým česnekem, příjemně překvapí také chuťově výrazné jelení maso servírované s pečenou řepou, pošírovanou hruškou a nasládlou omáčkou z portského vína. A pozor! Nechte si místo na dezert, neboť jemný a nadýchaný jogurtový krém s kyselou rakytníkovou omáčkou, nakládanou mrkví a perníkovou drobenkou je mimořádně vydařený.

Pražský sekt

V nabídce vín jsou poměrně pestře zastoupeni čeští a moravští vinaři, přičemž podnik má zvláštní pravidlo, že od tuzemských vinařů bere obvykle jen jedno nejzajímavější víno. Tudíž nemůže chybět třeba Ryzlink rýnský ze Sonberku či legendární Pinot Noir z vinařství Stapleton & Springer. Za zkoušku stojí pražský sekt Le Diamant z vinařství Salabka, připravený tradiční metodou jako blanc de blancs s výraznou žlutou barvou a vůní citrusů. Potěší lehká "müllerka" od Mádla i vlašák od Súkala. Zajímavostí vinné karty je také poměrně široká nabídka argentinských červených vín.

Podívejte se, jak v restauraci Hergetova Cihelna připravují tatarák:

Jelení maso, houbová majonéza a cibulový prach. Pochutnejte si na luxusním tataráku

Šéfkuchař restaurace Hergetova Cihelna Vojtěch Václavík nám připravil výborný tatarák z jeleního hřbetu s cibulovým prachem, houbovou majonézou a křupavým chlebem.

Rozhovor s šéfkuchařem: Vojtěch Václavík

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

Zvykl jsem si pracovat s mixérem Thermomix, který mi hodně ulehčuje a urychluje práci. Ze surovin by mi určitě chyběl panenský řepkový olej, hnědé máslo nebo jablečný cider ocet.

Adresa:

Hergetova Cihelna

Cihelná 2
Praha 1
www.kampagroup.com

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete? A proč?

Rád pracuji s divokými bylinkami a plodinami všeho druhu. Baví mě je na procházkách hledat a trhat, a už se proto nemohu dočkat jara!

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

Pokud bych je nevzal k nám do Hergetovy Cihelny, kde také tvoří gros české ingredience, neváhal bych třeba s karlínskou Eskou. Líbí se mi jejich koncept i přístup k věci, vždycky tam je něco nového k ochutnání.