Gourmetguru nepopírá, že české tradice mají své kouzlo, co se však týče rumu, sáhne raději po tom zaoceánském. Venezuelská značka Diplomático, jejíž rumy jsou proslulé po celém světě, připravila novinku – tmavý rum Diplomático Mantuano vyrobený v Distillerii Unidas. Mantuano, což má v překladu znamenat "místní vznešený muž", se vyrábí z melasy, cukrové třtiny a medu a prochází trojitou destilací. Zraje osm let: nejprve v sudech z amerického bílého dubu, následně v sudech po bourbonu a sladové whisky.

Gourmetgurua příjemně překvapilo, že aroma rum zdědil po sušeném ovoci a chuť po vanilkových luscích. Na etiketě se stejně jako v případě jeho předchůdců zabydlel venezuelský aristokrat Don Juancho – cestovatel a velký rumový odborník.

Mantuano koupíte v pražské designové prodejně Warehouse#1, jedna lahev vyjde na 630 korun. Stejně jako všechny ostatní rumy Diplomático i Mantuano v Česku distribuuje společnost Ultra Premium Brands, která rovněž organizuje české kolo barmanské soutěže Diplomático World Tournament. Letošním vítězem se stal Václav Jahn z pražského koktejlového baru v kubánském stylu La Casa de la Havana vieja.Diplomático Mantuano

Máte nějaké čerstvé gastrodrby? Zažili jste v restauracích něco zajímavého? Dejte mi vědět: gourmetguru@ihned.cz.