Do nedaleké Mlýnské kavárny, z níž občas nad ránem vycházejí prezidentští kandidáti, by nejspíš nezašel, protože se tam kouří. Ale Café de Paris na pražské Kampě má pro Rostislava Jirkala, spoluzakladatele společnosti Servodata, z níž po 25 letech odcházel jako její prezident, speciální kouzlo. Jeho syn, dnes devítiletý, je na zdi podniku zvěčněný coby jeho nejmladší štamgast: na fotce spí růžové nemluvně v povijanu, zatímco zbytek rodiny decentně připíjí na jeho zdraví.

Ačkoliv Jirkal chodí do Café de Paris jen několikrát do roka, ve zdejší nabídce se výtečně orientuje. A když ji rozebírá s obsluhou, má autoritu. "Pro účely našeho setkání by bylo nejlepší, kdybych si dal zdejší vyhlášený entrecôte, ale na poledne je to trochu náročná volba," říká a číšník mu dává za pravdu. Nakonec si objedná foie gras a grilovaného halibuta s pečenou zeleninou − mimo jiné proto, že budou "hezky vypadat na fotkách".

To je opravdu velmi ohleduplné; já na spíš než na vizuální stránku věci hledím na vlastní chaotické stravovací návyky. Po pozdní snídani, jaká by dojala i dřevorubce, volím krémovou zeleninovou polévku z denní nabídky a makové lívanečky s borůvkami − obojí v naději, že tato kombinace bude působit poněkud éteričtěji.

Sociomapping od čistého stolu

"Do svých nových rolí jsem se hluboce ponořil a stala se z nich má vášeň, což je, myslím, jeden z předpokladů k tomu, aby byl člověk úspěšný," říká Rostislav Jirkal, když se ho ptám, s jakými pocity se po čtvrtstoletí rozvoje jednoho z nejúspěšnějších českých IT podniků pustil do práce hned na dvou projektech současně. Osud Servodat prý dnes sleduje tak, jako se otec dívá na syna, když je ve věku, aby se konečně osamostatnil.

Pracovní oběd s Rostislavem Jirkalem
Café de Paris

◼ Ano. Krásné místo, které v historické části Prahy patří k těm nejatraktivnějším cílům, když si třeba chcete s rodinou či přáteli "udělat radost". Anebo pozvat návštěvu ze zahraničí.

◼ Navíc dobré jídlo a pěkné víno, což v téhle cenové kategorii musí být samozřejmostí.

◼ Ale ještě jsem nezažila, aby se personál podniku sám od sebe ozval s tím, že si předal podrobnosti mé rezervace, a zajímal se o to, zdali nebudu mít nějaká další organizační přání.

◼ Jedenáct bodů z deseti.

Ve společnosti QED Group, lídru v oblasti aplikované psychologie a behaviorální ekonomie, se Jirkal stará o rozvoj jejích programů v malých a středních firmách. QED Group přišla například s unikátní metodou vizualizace týmových vztahů, za níž stojí matematik a psycholog Radvan Bahbouh. "Sociomapping" se už téměř 20 let využívá k zefektivnění spolupráce v korporacích, státní správě, ale také třeba v armádě.

"Důležitost poznatků získaných ze sociomappingu vysvětluji na výsadkové jednotce. Lidé, kteří spolu jdou do akce, jsou jeden na druhém naprosto závislí. Výjimky neexistují. Pokud se dostaví pochybnost − nejsem si například jistý, že mi ten druhý dokáže krýt záda −, týmová spolupráce se bortí. V exponovaných týmech může dojít k fatálním chybám," vysvětluje Jirkal.

QED Group však nemá v portfoliu jen tento "trhák" − když se zajímám o to, kolik z programů osobního rozvoje už Jirkal od nástupu absolvoval, usměje se: "Se zakladatelem Bahbouhem se známe více než deset let, protože byl a je mým osobním koučem. Během naší spolupráce jsem na sobě vyzkoušel skoro všechno, co QED umí." Na lidech, kteří na sobě soustavně pracují, však bývá zajímavá ještě jiná věc: Co se jim na sobě nedaří zvládnout?

"Jestli si to můj kouč přečte, pobaví se: pořád mám handicap v práci s papírovými dokumenty. Opakovaně jsme spolu řešili, jak vypadá moje pracovní prostředí. Vnitřně jsem vyznavačem poučky, že pořádek je pro blbce, protože inteligent ovládá chaos, ale ono to platí jen do určité míry," směje se Jirkal. Po této odpovědi je třeba hovor na chvíli přerušit, protože gentleman při jídle nehovoří, a tak se zatím, bohužel, nedostal ani k předkrmu.

Co se děje v kyberaréně

Jirkalova mise v QED Group však přímo souvisí i s jeho druhou rolí − členstvím v představenstvu izraelského start­-upu Cybergym Europe. "Podobných tréninkových arén, jako jsme vybudovali ve středních Čechách, je na světě jen několik. Cybergym vytváří podmínky pro týmový trénink v kyberbezpečnosti, která je čím dál důležitější. Současná praxe v organizacích, jež se potřebují bránit útokům zvenčí, obvykle vypadá tak, že se lidé školí individuálně, například podle toho, na jaké jsou pozici," líčí Jirkal. Ale to prý jako příprava na reálné ohrožení nefunguje dobře.

Jestli si to můj kouč přečte, pobaví se: Pořád mám handicap v práci s papírovými dokumenty.

"K rychlému a správnému rozhodnutí, které ochrání infrastrukturu − anebo zabrání ekonomickým ztrátám − musí tým obránců dojít spoluprací na několika úrovních," vysvětluje a naznačuje, kde se prolínají aktivity Cybergymu a QED Group.

"Souvislost je zde účinná i příčinná − QED přináší nástroje pro zefektivnění týmové spolupráce. Není přitom bez zajímavosti, že izraelská strana žádné podobné metody nevyužívá. A víte proč? Protože je nepotřebuje. Spolupráci mají zakódovanou v DNA, žijí v ní odmala," uzavírá, zatímco se zdraví s majitelem Café de Paris Pavlem Culkem. "Příště si určitě dejte zdejší entrecôte," doporučují shodně.